Gazdaság hvg.hu 2023. augusztus. 30. 07:58

Mészárosék két év után visszatértek a csúcsra, mutatjuk a legértékesebb magyar családi cégeket

Hasítanak a NER-es nagyvállalkozók.

A huszonöt legértékesebb családi cég alig ér többet, mint egy éve ilyenkor – írja a Forbes. A lap összesítése szerint azonban ezen vállalatok többsége nem aggódik, továbbra is fejlesztenek, beruháznak. Bár a lista tetején tetten érhető a Fidesz-közeli Pesty László által is emlegetett „Lölő-jelenség”, azonban a Forbes szerint nem kormányközeli milliárdosokról szól a lista nagy része: szinte mindegyik szereplőre igaz, hogy önerőből, évtizedek munkájával, a mindenkori hatalomtól függetlenül jutottak el odáig, hogy ki tudtak építeni egy cégbirodalmat. Majd gyorsan kiemelik még egyszer:

szinte mindenkire igaz.

A legértékesebb magyar családi cégcsoport egyértelműen a Mészáros csoport, 526,1 milliárd forintos becsült értékével. Gulyás Gergely még harminc Mészárost kívánt nyáron, maga Mészáros Lőrinc pedig jachtozni volt, a cégcsoport pedig két év után tért vissza a lista csúcsára.

A második helyre az MPF Holding futott be, 408,3 milliárd forintos becsült értékével, ennek tulajdonosa a Felcsuti-család. A név ne tévesszen meg senkit: a családnak nincs köze a miniszterelnökhöz. Felcsuti Zsolt viszont a legfrissebb magyar dollármilliárdos, idén, év elején debütált az amerikai Forbes globális listáján. Vagyonát az MPF-fel alapozta meg, ami géptartozékokat gyárt.

A toplista harmadik helyére a Csányi-család érdekeltségébe tartozó, 320,4 milliárd forint értékű Bonafarm-csoport ért oda. Az élelmiszeripar jövedelmezősége ugyan javult az utóbbi évben, de az anyagköltségek elszálltak: a csoport erre a tavalyi 136 milliárd forint helyett most már 190 milliárdot fizetett ki.

A lista negyedik helyén van az az ember és családja, akit Pesty László Tusványoson – tévesen – „Lölőként” azonosított: Szíjj László Duna-csoportja 168 milliárdot ér, a Duna Aszfalt pedig valóban jól fut, az utóbbi három évben 450 milliárd forint összértékben nyertek el közbeszerzési projekteket.

A kormány által üldözött Bige László cégcsoportja, a Nitrogénművek viszont kezd talpraállni: míg tavaly 11 milliárd forintos veszteségről számoltak be, idén már 31,5 milliárd forintos pluszról.

A Forbes teljes listáját ide kattintva tudja megnézni.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés