Gazdaság MTI/hvg.hu 2023. augusztus. 08. 18:30

Rajtakapták a fészekrabló mosómedvéket Pest környékén, képeken a bizonyíték

Szaporodó mosómedve-állomány él vadon Magyarországon, amit immár képek is bizonyítanak. Az invazív faj komoly kockázatot jelenthet az őshonos fajokra, jelenlétüket tojásokkal megpakolt álfészkek bevetésével bizonyították kutatók.

Vadon élő, fészkeket fosztogató mosómedvéket kaptak lencsevégre a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) gödöllői vadbiológus kutatói. A kutatók azt vizsgálták, hogy mennyire jelent problémát a helyi őshonos élővilágra, és főként a madarakra az Európában nem őshonos, Észak-Amerikából behurcolt invazív faj jelenléte. A mosómedvéket tyúktojásokkal megtömött álfészkekkel csalták lépre, pontosabban kameravégre.

Így immár vadkamerás felvételek is bizonyítják, hogy a helyi őshonos fajok (vaddisznó és nyuszt) mellett a nem kívánt betolakodók is alaposan belakmároztak a potyatojásokból. A vizsgálatot az Ócsa környéki lápos területen végezték el, ahol – mint Galambos László, az Ócsai Természetvédő Vadásztársaság fővadásza elmondta – 10 éve vették észre a mosómedvék jelenlétét, akik közül évről-évre egyre több került puskavégre,

tavaly már 13-at lőttek ki a területen,

kettőt pedig élvefogó csapdával fogtak be.

Bíró Zsolt, a MATE egyetemi docense szerint az invazív fajt még a múlt század közepén hozták be Európába a prémje miatt, Magyarországon pedig 1998-ban ejtették el először egy példányát. A docens szerint a fészekrablással is komolyabb károkat okozhat a helyi faunában a mosómedve. A vizsgálatról videós beszámolót is készítettek:


A MATE az MTI-n keresztül közleményt is kiadott a kutatásról. Mint írták, a mosómedvék leginkább tojásokkal, hüllőkkel, békákkal, rovarokkal és gyümölcsökkel táplálkoznak, és idézték Katona Krisztiánt, a MATE egyetemi docensét, a kutatás szakmai vezetőjét, aki szerint a mosómedvék viszonylag gyorsan szaporodnak: egy nősténynek évente öt-hat utóda is lehet.

Az Európa számos országában megtelepedett faj, és növekvő állománya számtalan nehezen kezelhető problémát okoz. Magyarországon feltehetően fogságból szökött egyedek telepedtek meg a főváros szomszédságában, ahol szaporodó állományuk alakult ki.

Ha az állomány intenzív növekedésnek indul, az komoly veszélyt jelenthet az őshonos fajokra

– figyelmeztettek a kutatók, akik szerint jelenleg csak néhány tucat egyed élhet Magyarországon, és mivel jellemzően éjjel aktívabbak, nem valószínű, hogy bárki találkozik velük. Ha mégis mosómedvébe akadunk természetjárás során, akkor azt ajánlják a szakemberek, hogy

ne közelítsük meg őket, mert haraphatnak és fertőzéseket terjeszthetnek.

A mosómedve nem az egyetlen betelepülő, és aggodalomra okot adó faj. A Hévízi-tóban például egy dél-amerikai halfaj jelent meg:

 

Fél méternél is nagyobbra növő délszaki halfaj telepedett meg a Hévízi-tóban

Páncélos, lyukat fúr a mederbe, és még az őshonos ragadozók számára is kockázatot jelent. Tavaly tűnt fel a természetvédelmi őröknek egy párducmintás harcsaszerűség, amikor lemerültek, hogy fotókat készítsenek a Hévízi-tó halfajairól. Utánanéztek, és nem örültek annak, amit megtudtak róla.

 

zöldhasú
Hirdetés