Gazdaság Sztojcsev Iván 2023. augusztus. 08. 11:30

Az energia 36, a belföldi nyaralás 23, a kenyér 26 százalékkal drágult – így jött ki a 17,6 százalékos infláció

Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

17,6 százalékos volt az infláció júliusban, ami jobb, mint az elmúlt néhány hónap számai, de azért még mindig egy nagyon nagy drágulást jelent. A Központi Statisztikai Hivatal 140 termékcsoport árainak változásából számolja ki az inflációt, ezeket mutatjuk most be részletesen.

Élelmiszerek: 23,1 százalék

Az egyik legdurvábban dráguló termékkör az inflációs kosárban éppen ez – márpedig nyilvánvaló, hogy ha kivétel nélkül mindegyik élelmiszer drágul, akkor az országban mindenki megérzi az inflációt. Ami jó hír ezen belül mégis, az az, hogy a tavaly július óta mért 23,1 százalékos átlagos áremelkedés legnagyobb része tavaly történt, vagyis most már legalább nem nőnek hónapról hónapra még tovább az árak, júniusról júliusra 0,9 százalékkal még olcsóbbak is lettek átlagosan az élelmiszerek. De a 2022 közepi és végi áremelkedés akkora volt, hogy amíg az ki nem fut a bázisból, jókora élelmiszer-inflációt fogunk látni.

Alkohol, dohány: 14,6 százalék

Ebben a csoportban a sör drágulása a leglátványosabb. Majdnem minden más áruval ellentétben az alkoholos italok és a dohány ára nem csak 2022-ben szállt el igazán durván, hanem még 2023 első hónapjaiban is. Csak az idei év eleje óta 9,7 százalékos volt a drágulás, vagyis itt nem érdemes abban bízni, hogy egyhamar segít a bázishatás.

Ruhák: 8 százalék

Ez nagyon komoly drágulás ahhoz képest, ami máskor szokott lenni, de így is visszahúzza az inflációt. És ugyan a tavasszal volt egy nagyobb áremelkedés, azóta már legalább tovább nem nagyon nőttek a ruhaárak, júniusról júliusra pedig estek is. Itt könnyebbséget jelent az, hogy a forint erősebb, mint tavaly ilyenkor volt (tavaly júliusban 396-413 forint között mozgott egy euró ára), vagyis egy kicsit kedvezőbb árfolyamon lehet behozni a külföldi árukat.

Tartós cikkek: 3,6 százalék

Ha van igazán jó hír az éves adatokban, ez az. Ebben a termékkörben március óta folyamatosan esnek az árak, és a 12 havi áremelkedés is elviselhető mértékű. A leginkább itt is a forint tavaly ilyenkorinál erősebb árfolyama segít, valamint az, hogy külföldön a mienknél is sokkal kisebb az infláció, így aztán nem annyira drágán lehet behozni a külföldi árukat és alapanyagokat.

Háztartási energia: 35,7 százalék

Elképesztő nagy drágulást láthatunk itt – még két hónapig. Akkor majd kifut a bázisból a rezsicsökkentés elengedése, addig viszont azt láthatjuk, hogy a mesterségesen alacsonyan tartott árhoz képest mennyire sokat fizetünk most. Sőt, nem csak a gáz és az áram ára nőtt meg az elmúlt egy évben, hanem a helyettesítő termékeké is. A következő hónapok durva csökkenését majd itt láthatjuk a számokban: tavaly szeptembertől novemberig volt egy nagy drágulás, azóta viszont már lefelé mentek az árak. Egészen mostanáig, júniusról júliusra ugyanis már egy kicsit drágább lett az energia; ezt az elszámolási ügyek mellett az magyarázza, hogy a hőségriadóban jó sok légkondi ment.

Egyéb cikkek: 17,2 százalék

Ha egy pillanatra eltekintünk a kevés fizetősnek megmaradt tankönyv látványos drágulásától, akkor is van még itt baj: a különböző háztartási szerek ára is nagyot nőtt, az üzemanyagok pedig több, mint ötödével drágábbak a tavaly ilyenkorinál. Persze most még egy darabig a tavaly nyomott árú 480 forintos szinthez kell azokat viszonyítani, de még most is volt egy havi szintű drágulás az üzemanyagoknál. Így ez a csoport június után júliusban is drágult havi bontásban.

Szolgáltatások: 14,6 százalék

Az igazán gonosz része az idei inflációnak ez. Még mindig lefelé húzza az átlagot, de ahogy máshol kifut lassan a magas bázis, már nem sokáig: folyamatos a drágulás, és egyelőre nem is nagyon látszik, hogy mi állítaná meg. Az ár-bér spirál itt jelentkezik leginkább, a nyaralás és a távolsági utazás is jelentősen drágult, és ezt csak kicsit húzza vissza a lista végén néhány hatósági áras szolgáltatás.

Aki pedig arra kíváncsi, hogy az ő saját inflációja mekkora, azt a HVG Személyes Inflációs Kalkulátorával számolhatja ki.

HVG Személyes Inflációs Kalkulátor - számold ki, mekkora a saját inflációd!

Elkészítettük a kalkulátort, amellyel bárki kiszámolhatja, mekkora inflációval szembesül.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.