Az intézkedéstől 2-3 milliárd euró bevételt várnak.
Egyszeri különadót vet ki a bankok megemelt kamatlábakból származó nyereségére az olasz kormány. Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes szerint a befolyt összegből egyrészt a jelzáloghiteleseket segítik, másrészt adócsökkentésre fordítják majd.
Az adó alapja a hitelkamatlábak és a betéti kamatlábak közötti különbözetből, a kamatmarzsból származó nyereség, mértéke 40 százalék lesz, és csak a 2023-as eredményre vetik majd ki. A Bank of America elemzőinek számítása szerint a különadó a bankok kamatjövedelmének 2-9 százalékát viheti el, és 2-3 milliárd eurós bevételt hozhat az olasz költségvetésnek.
Az olasz kormány már korábban is sokat bírálta a bankokat, amiért a megemelkedett kamatszintet csak a hitelezésnél alkalmazzák, a betéti oldalon viszont nem. Lépésre azonban csak azután szánta rá magát a kabinet, hogy minden olasz bank nagyobb nyereségről adott jelentést és megemelte éves profitcélját is. A legnagyobb olasz bank, az Intesa Sanpaolo bevételét például a megnövekedett kamatkülönbözet 13,5 milliárd euróval emelte meg.
A bankszektor árfolyamindexe a milánói tőzsdén a bejelentésre több mint hét százalékkal esett kedden, az Intesa Sanpaolo részvénye pedig nyolc százalékkal csökkent.
Hasonló különadót alkalmaz a bankok extra nyereségére Spanyolország és Magyarország is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.