Gazdaság hvg.hu 2023. augusztus. 07. 10:28

Kiszámolták, mennyit buktak azok a nyugati cégek, akik jelen voltak Oroszországban

Legalább 100 milliárd euró volt a veszteség, és ebben még benne sincsenek az olyan közvetett hatások, mint a növekvő energiaárak vagy az alapanyagárak növekedése.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Legalább százmilliárd eurós veszteséget kellett elkönyvelnie az Ukrajna ellen indított háború miatt azoknak az európai nagyvállalatoknak, amelyeknek volt, vagy van oroszországi tevékenysége is – állapították meg a Financial Times elemzői. Ez csak a közvetlen veszteség, a háború további hatásaival, mint az energiaár- vagy alapanyagár-növekedéssel nem is számol.

A vizsgálat 600 európai cég éves jelentését vette alapul; ebből 176 vállalat szenvedett veszteségeket oroszországi kirendeltségeinek eladása, bezárása vagy működésének mérséklése miatt. Ugyanakkor Oroszország friss döntései – például a Fortum és az Uniper gázimportőrök irányításának átvétele, vagy a Danone és a Carlsberg kisajátítása – miatt alighanem még jelentősen növekedni fog a fenti szám.

Mint az elemzés megállapítja, a 1871 jelenlévő európai tulajdonú cég több mint fele még mindig üzemel Oroszországban, többek közt az olasz UniCredit, az osztrák Raiffeisen, a svájci Nestlé vagy a brit Unilever. A Control Risks stratégiai tanácsadó cég képviselője, Nabi Abdullaev úgy véli, ha egy cégnek jelentős költségeket is okoz elhagynia Oroszországot, akkor is nagyobb kockázattal jár az országban maradni. „Kiderült, hogy a szálak elvágása jelentette a legjobb stratégiát a háború kitörése után. Minél gyorsabban távozott egy cég az orosz piacról, annál kisebb volt a vesztesége.”

 

Ezernél is több cég hirdette meg Oroszország elhagyását, azóta volt, amelyik meggondolta magát - de mi a helyzet a magyarokkal?

Közel 1600 megvizsgált vállalat közül 225 üzletel úgy Oroszországgal, mint ha semmi bojkottra okot adó dolog nem történt volna ott az elmúlt másfél évben, köztük néhány magyar is. Voltak cégek, amelyek látványosan meghirdették a kivonulást tavaly, majd mégis maradtak. Valójában nem egyszerű elmenni onnan, de ahogy ezernél is több vállalat példája mutatja, nem is lehetetlen.

A Financial Times megállapította: a kivonulás okozta költségek legnagyobb része bizonyos szektorokban tevékenykedő cégekhez kötődik, így az olajjal és gázzal foglalkozó cégek közül mindössze három – a BP, a Shell és a TotalEnergies – hozott össze 40,6 milliárd eurónyi veszteséget a százmillióból. A háború miatt magasabb gáz- és olajárak ugyanakkor bőven kárpótolták a cégeket: a három vállalat tavaly 95 milliárd eurónyi profitot termelt.

Az eddig ki nem vonuló cégek már csak azért is nagy kockázatot vállalnak, mert Moszkva egyre szigorúbb feltételeket szab a kivonuláshoz, nő az esély a cégek orosz kisajátítására, osztalékot kivenni ezekből a cégekből pedig szinte lehetetlen.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.