Gazdaság Lengyel Miklós 2023. július. 12. 11:12

OECD: Magyarországon fenyegetheti a legtöbb állást a mesterséges intelligencia

A világ 38 fejlett és felzárkózó országából álló OECD-ben átlagosan az állások 27 százalékát fenyegeti közvetlenül a mesterséges intelligencia. Ezek az állások a közeli jövőben megszűnhetnek, mert a mesterséges intelligencia könnyen átveheti az ember szerepét.

A kelet-európai tagállamokban kerül a legtöbb állás veszélybe – állapítja meg a 38 tagú szervezet friss jelentése. A dolgozók 60 százaléka tart is attól, hogy megszűnhet állása a mesterséges intelligencia miatt. Érdekes, hogy a körkérdést még azelőtt tették fel, hogy a ChatGPT bekerült volna a köztudatba.

A megkérdezett munkavállalók kétharmada ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy az automatizálás könnyebbé és kevésbé veszélyessé tette a munkájukat.

Magyarországon a legnagyobb a veszély, itt az állások 36,4 százalékát veszélyezteti a mesterséges intelligencia. Leginkább a kelet-európai tagállamok a veszélyeztetettek: ők foglalják el a lista utolsó hét helyét, vagyis ezekben az országokban, ahol alacsony az egy főre jutó GDP, van a legtöbb olyan munkahely, amely a közeli jövőben megszűnhet, ha bevezetik a mesterséges intelligenciát. A Magyarország utáni sorrend: Szlovákia, Csehország, Lengyelország, Litvánia, Szlovénia és Lettország.

Ezekben az országokban különösen fontos, hogy megerősítsék a munkavállalói jogokat – írja az OECD-jelentés. Legkevésbé a mesterséges intelligencia olyan országokat fenyeget, mint Luxemburg, Nagy-Britannia, Svédország, Norvégia vagy az Egyesült Államok, vagyis azokat az OECD-tagállamokat, melyekben a legmagasabb az egy főre jutó GDP – derült ki az OECD friss jelentéséből, melyet a Reuters ismertet.

„Mitől függ az, hogy a mesterséges intelligencia bevezetésének az előnyei nagyobbak legyenek, mint a kockázatai?” – tette fel a kérdést sajtóértekezleten az OECD főtitkára, aki hangsúlyozta: „A most meghozott politikai döntések határozhatják meg a mesterséges intelligencia hatását a társadalomra.”

Mathias Corman szerint „a kormányoknak segíteniük kell a munkavállalókat abban, hogy alkalmazkodni tudjanak a mesterséges intelligencia kihívásaihoz”. Mit jelent ez a gyakorlatban? Az OECD a minimálbér bevezetését és a szakszervezetek tárgyalási pozícióinak erősítését javasolja.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.