Gazdaság Lengyel Miklós 2023. július. 07. 14:47

“Politikai befolyásra törekszenek a drogmaffiák Európában”

Erről nyilatkozott az Europol vezetője a brüsszeli Politicónak, ahol kifejtette: ma már az Európai Unió drogpiaca a legnagyobb a világon, ahol túltermelési válság bontakozott ki a kábítószerekből.

A következő két évben csúcsra járatják a kábítószer-kereskedelmet az Európai Unió államaiban, mert a drogterjesztő maffiák túltermelési válsággal küzdenek – vázolta fel a helyzetet Catherine De Bolle a Politicónak. Az Europol vezetője szerint ez alááshatja az európai demokráciákat, hiszen a drogmaffiák hatalmas pénzeket fordítanak megvesztegetésre.

“A drogmaffiák számára ma már fontosabb az Európai Unió, mint az Egyesült Államok” – hangsúlyozta az Europol igazgatója, rámutatva hogy a nemzetközi kábítószer-kereskedelem útvonalán fekvő Bulgária – az Európai Unió legszegényebb és leginkább korrupt állama – veszélybe került, mert a szervezett bűnözés beépült az állami intézményekbe.

A kábítószer nemcsak Keletről, de Nyugatról is érkezik az Európai Unióba: Antwerpen, Amsterdam és Rotterdam a három leginkább veszélyeztetett pont a hatalmas kikötők miatt, de a kábítószer-kereskedők szívesen használják ezeken kívül Hamburgot Németországban és a spanyol és svéd kikötőket is.

“Mindez azért különösen veszélyes, mert ugrásszerűen növekszik az erőszakos bűncselekmények száma ezekben a kikötőkben, illetve azok környékén. Hollandia legismertebb bűnügyi újságíróját, aki épp a drogmaffiák ügyében kutatott, a nyílt utcán lőtték le két évvel ezelőtt. Egy kábítószeres ügyekkel foglalkozó ügyvédet 2019-ben gyilkoltak meg ugyancsak Hollandiában, ahol Amszterdamot sokáig Európa drogfővárosának tartották. Antwerpenben egy 11 éves kislány halt meg, amikor a drogbandák lövöldöztek egymásra és a rendőrségre. Belgiumban a drogmaffiák el akarták rabolni az igazságügyi minisztert, a tervet leleplezték, és megerősítették a személyi védelmet.

A maffia beszivárog a helyi önkormányzatokba

A nagy kikötők környékén mind gyakrabban figyelhető meg, hogy a drogkereskedő hálózatok a saját embereiket igyekeznek bejuttatni a döntéshozó helyekre. Különösen veszélyes a helyzet Németországban, ahol Hamburg környékén nyomul a maffia. Mi a módszerük? Nemcsak arról van szó, hogy igyekeznek megvesztegetni a döntéshozókat, illetve elhelyezni a saját embereiket az önkormányzatokban, hanem arról is, hogy megpróbálják átvenni az ellenőrzést az informatikai rendszerek fölött.

“Találtunk már olyan kikötőt, ahol mindenki korrupt volt. Ha átadjuk ezeket a kulcsfontosságú helyeket a drogmaffiának, akkor zűrös jövő elé nézünk“ – jelentette ki az Europol igazgatója, aki nem árulta el a szóban forgó kikötő nevét.

“A maffiák meg akarják változtatni a társadalmat megcélozva a leginkább sebezhető társadalmi csoportokat” – mondta az Europol igazgatója a gettók népére célozva. A mostani franciaországi zavargásokat kiváltó 17 éves fiú is egy gettóban volt kábítószerdealer Párizs közelében. A kábítószer-maffiák szívesen alkalmaznak gyerekkatonákat vagy fiatalkorúakat, mert őket nem lehet büntetni vagy csak enyhébb ítélet fenyegeti őket. A mostani franciaországi zavargásokban az előállítottak jelentős része 12-13 éves gyerek.

Európában még nem terjedt el a gyilkos drog, a fentanil, amely ezerszámra öl az Egyesült Államokban főként a gettókban, de Észtországban, Finnországban, Németországban és Svédországban már megkezdték a fentanil terjesztését – közölte az Európai kábítószer terjesztést és fogyasztást figyelő központ, az EMCDDA. Hat uniós tagállam, ahol a kábítószer különösen nagy gondot okoz, munkacsoportot alakított, amely intenzív információcserét folytat egymás között.

“Nagyon nehéz a helyzet, le vagyunk maradva a drogmaffiák mögött” – ismerte el az Europol igazgatója, aki a brüsszeli Politicónak nyilatkozott.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?