Még a fideszesek sem kérnek a kínai vegyianyag-feldolgozóból, pedig másfél órán keresztül parázs vita volt róla. Karácsony az előterjesztéssel konkrétan kicsavarta annak a területnek a fejlesztését Soroksár kezéből, ahová egy sajtóhír szerint évek múlva egy kínai vegyianyag-feldolgozó kerülhet. A kerület független, de fideszes támogatású vezetője viszont – Fidesz-közeli politikustól szokatlanul – határozottan kiállt az üzem létesítése ellen.
Wintermantel Zsolttal, guruló dollározással, Fidelitas-performansszal, vagyis szinte a megszokott módon indult szerdán a Fővárosi Közgyűlés ülése, azonban egy kedden benyújtott előterjesztés felkavarta a megszokott dolgokat: Karácsony Gergely a soroksári vegyianyag-elosztót akarta ellehetetleníteni ezzel.
A kedden délután beterjesztett, majd szerda délelőtt hosszú vita után, de egyhangúlag el is fogadott 25 oldalas anyag gyakorlatilag kivette a fejlesztésre alkalmas területek közül azt a soroksári területet, ahová a Direkt36 keddi cikke szerint kínai vegyianyag-elosztót tervez hozni a kormány.
A soroksári helyzet, valamint annak megértéséhez, miért volt róla hosszú vita, érdemes egyet hátralépnünk. Helyben független polgármester van, Bese Ferenc, viszont Bese a Fidesz támogatásával kampányol és irányítja a kerületet. Ő hosszan ellenezte az előterjesztés elfogadását a szerdai ülésen, abban pedig igaza van, hogy az esetleges soroksári beruházással kapcsolatban egyelőre más információnk nincs, mint a Direkt36 a beruházást tényként kezelő cikke. Bese szerint ez viszont kevés – és ebben igaza lehet: elég megnézni az utóbbi évek Magyarországra tervezett kínai beruházásainak jelenlegi állapotát. Bár hatalmas botrány övezte mindkét komolyabb projektjüket, nem lett semmi sem a Fudan Egyetem Budapestre hozásából, sem a Budapest-Belgrád vasútvonalból – egyelőre. De elég akár Paks II-re gondolni, az a projekt is évek óta csúszik. Épül viszont a debreceni akkugyár.
Mindebből viszont csak annyi következik, hogy egy kínai beruházás még akkor sem feltétlenül indul el valójában, ha már tényként kezelik, a szerződéseket aláírták, vagy már el is kezdtek rajta fizikailag dolgozni.
Besének nem csak ez volt a baja Karácsony előterjesztésével: szerinte azzal, hogy a főpolgármester kiveszi a fejleszthető területek közül azt a soroksári területet, ahova a cikk szerint a vegyianyag-feldolgozót tervezték, gyakorlatilag kinyírja annak a lehetőségét is, hogy ha kacsa a feldolgozó terve, akkor oda a kerület építsen bármit – és annak iparűzési adóbevételeiből akár gyarapodjon.
Soroksár polgármestere azonban szokatlanul erős kijelentéseket tett szerdán – legalábbis nagyon erőseket ahhoz képest, hogy a Fidesz támogatásával dolgozik évek óta: Bese határozottan tiltakozott az esetleges vegyianyag-feldolgozó ellen, mi több, azt mondta, mindent meg fog tenni a beruházás ellen. Elmondása szerint már rákérdezett Rogán Antalnál, hogy igaz-e bármi a Direkt36 cikkéből, választ azonban egyelőre még nem kapott.
Soroksáron ez nem fog megvalósulni
– ígérte saját választóinak és a Fővárosi Közgyűlésnek is Bese Ferenc, azonban ehhez hasonló ígérgetést már láttunk: Ácsra például úgy épül katódgyár ötszázmilliárd forintból, hogy a helyi polgármester néhány héttel korábban azt ígérte, nem érkezik ilyen beruházás a településre. Besének viszont láthatóan kiemelten fontos, hogy választói felé kommunikálja: nem jön vegyianyag-elosztó, hiszen erről még egy videót is közzétett a Facebookon a Fővárosi Közgyűlés ülése előtt.
Bese közölte: abszolút nem érdekli, mik történnek más településeken, majd előhúzta azt az érvelést, amit néhány hete az ácsi polgármester is. Mint mondta, ő maga is rendkívül közel lakik a területhez, ahogy a legközelebbi rokonai is, őket nem tenné ki ilyen üzem létesítésének és a vele járó egészségügyi kockázatoknak.
Bese végig arra kérte a városvezetést, hogy ne tolják át az előterjesztést, mert ha véletlenül nem igaz a Direkt36 cikke, akkor valóban kinyírják az egyetlen olyan soroksári terület fejlesztési lehetőségét, ami pénzt hozhatna a kerületnek. Mint mondta, elhiszi, hogy a városvezetés segítő kezet akar neki nyújtani ebben a kérdésben – de arra kéri őket, hogy ne így tegyék ezt meg.
Karácsony előterjesztésével pedig valóban vannak gondok: az előterjesztést az illetékes szakbizottság nem tárgyalta, így került a Fővárosi Közgyűlés elé szerdán. Így sem Bese, sem egyik fővárosi képviselő nem tudta érdemben átfésülni azt, ami főleg azért aggályos, mert módosító javaslatot az előterjesztésekhez az ülést megelőző napon délután négyig lehet benyújtani. Nem meglepő módon egy módosító sem érkezett az anyaghoz – bár Bese Ferenc szeretett volna ilyet tenni.
Bese – bár határozottan kiállt az vegyianyag-elosztó létesítése ellen – azt szerette volna elérni, hogy ne tárgyalják ma Karácsony előterjesztését addig, amíg hivatalos tájékoztatás, bejelentés nem lesz róla. Karácsony szerint viszont addigra már késő lesz: a Direkt36 cikke szerint már kész megállapodás-tervek vannak a beruházással kapcsolatban, a projektről szeptemberre szerződés is lehet, így azért állnak most, júniusban neki a munkának, hogy ne később kelljen rohanniuk a kormány villámintézkedései után.
Az viszont valóban erősen aggályosnak tűnik, hogy Karácsony és stábja úgy nyújtott be Soroksárral kapcsolatos előterjesztést, hogy arról senkivel nem egyeztettek. Sem a szakbizottsággal, sem konkrétan Soroksárral, vagy Bese Ferenccel. (Mondjuk a kormány sem egyeztetett senkivel a kínaiakon kívül. Ha valóban igaz, amit a Direkt36 ír, akkor az annyit jelent, hogy a döntéselőkészítésből Soroksárt és Bese Ferencet is kihagyták.)
Ughy Attila fideszes képviselő azt mondta: még Demszky Gábor vezetése alatt sem történhetett volna meg, hogy így tol át a városvezetés egy előterjesztést. Karácsonynál itt pattanhatott el valami: emlékeztette a fideszeseket arra, hogy Tarlós István ideje alatt a Mol-toronyról szóló előterjesztést konkrétan az ülés reggelén osztották ki a képviselőknek. Igaz – idézte fel Karácsony – Tarlósban ekkor volt annyi, hogy egyórás tárgyalási szünetet rendelt el és engedte, hogy ebben az időszakban a képviselők átnézzék az anyagot. Zárójelben jegyeznénk meg: a Mol-toronyról szóló anyag 145 oldalas volt. A mai előterjesztés mindössze 25.
Viszont nem csak az előterjesztéssel próbál a főváros és az ellenzék elébe menni az elosztó megépítésének: Szaniszló Sándor, a DK frakcióvezetője azt mondta, helyi képviselőjük helyi népszavazást fog kezdeményezni az ügyben. Sőt: még az amúgy kormánybarát Bese is azt mondta, képes gyorsan cselekedni, ha a helyzet megkívánja és kiderül, hogy valóban érkezik a vegyianyag-feldolgozó: elmondása szerint kész változtatási tilalmat elrendelni a területre. Horváth Csaba zuglói polgármester szerint ezzel csak egy gond van: a kormányrendelet magasabb rendű jogszabály, mint egy kerületi építési rendelet, vagy változtatási tilalom, végképp, ha kiemelt állami beruházásról van szó. Vagyis:
ha a változtatási tilalmat a kormányrendelet megjelenése után adják ki, akkor a kormányhivatal azt fogja tőlük kérni, hogy változtassák azt meg – az üzem pedig akadálytalanul megépülhet a változtatási tilalom és a kerületi tiltakozás ellenére is.
Az ellenzékiek szerint ezért van arra szükség, hogy még a kormányrendelet megjelenése előtt kezdjenek valamit a soroksári üggyel.
Ahhoz szerdán nem kerültünk közelebb, hogy megtudjuk, valójában mire is készül a kormány Soroksáron. Az viszont szokatlan, hogy az ellenzék és az amúgy független Bese mellett a Fidesz frakciója is megszavazta, hogy nem kérnek a vegyianyag-feldolgozóból.
Milliókat fizet bérre a nem létező Fudan egyetem alapítványa, amelynek új vezetője a Pegasus-listán is szerepelt
Működése láthatatlan, jövője kérdéses, de a nem létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítvány tavaly így is 123 milliót költött fizetésekre. Nemrég megint kádercserék voltak: kirúgták a főigazgatót és eltávolították az egyetem egyik ötletgazdáját, fő támogatóját is. Közben a kínai egyetem tulajdonában álló, kapcsolódó magyar cég veszteséges lett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.