A groningeni gázmező az ellátásban leginkább B terv, arra az esetre, ha kiesnének a norvég források.
Csütörtökön írta meg az ügyre rálátó forrásokra hivatkozva a Bloomberg, hogy a holland kormány október elsején végleg bezárja Európa legnagyobb gázmezőjét. A terv nem nyilvános, és a lap érdeklődésére a holland kabinet csak annyit közölt, hogy groningeni gázmező bezárása ügyében június folyamán később születik meg a hivatalos döntés.
Mindez azonban elég volt ahhoz, hogy megrángassa az árakat az Európában irányadó holland gáztőzsdén, ahol tavaly december eleje óta kisebb kiugrásoktól eltekintve folyamatos volt a csökkenés. Az akkori 140 euró per megawattórás árról május végére, június elejére 23-26 eurós szintre nyugodott le a piac – ez még mindig több, mint a két évvel ezelőtti 15-17 eurós szint –, főleg azért, mert az enyhe tél miatt sok gáz maradt az európai tárolókban, és emiatt jól áll az idei télre készülő betárolás is.
Csütörtökön azonban volt olyan időszak, amikor 50 euró per megawattóra közelébe szökött fel egy megawattórányi gáz ára (idén április elején volt ilyen ár legutóbb), a napi átlag pedig mintegy 41 euróra jött ki. Pénteken aztán megint csökkenés indult be, a cikk írásakor 35 euró körül kereskednek a termékkel.
A groningeni gázmező valóban hatalmas, de a viszonylag sűrű földrengések miatt instabil, balesetveszélyes. A '80-as években több száz földmozgás indult meg az itteni kitermelés miatt, ami holland házak ezreit rongálta meg. A hangos tiltakozás miatt le is tekerték a kitermelést. Ezért van már terítéken jó ideje a bezárása. Elsődlegesen nem innen származik az Európában vásárolt nem orosz gáz, hiszen az leginkább Norvégiából jön.
A holland mező azért fontos fontos az ellátás biztonsága szempontjából, hogy pufferként funkcionálhat, ha valami miatt a norvég és egyéb ellátás kiesne. Ezért ijeszthetett rá a bezárás híre a piacokra.
Az árhullámzás a Magyarország által vásárolt gáz árára is hatással lesz, mert a Gazprommal kötött hosszú távú beszerzésű szerződésünk havi árait a holland tőzsdéhez igazítva számolják, csak két hónappal elcsúsztatva. Az EU-ban egyébként Magyarország fizeti a legtöbbet az orosz gázért, de az Energiaügyi Minisztérium nem hajlandó érdemben válaszolni az ezt firtató kérdésekre.
Továbbra is titok, miért Magyarországon a legdrágább az orosz gáz
Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezető írásbeli kérdésben igyekezett megtudni, miért mi fizetjük az egész EU-ban a legtöbbet az orosz gázért, az Energiaügyi Minisztérium államtitkárától azonban csak a szokásos semmitmondó panelekre futotta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.