A teljes nemzetgazdaság rosszul jár, ha a kormány meghosszabbítja a különadót és tovább adóztatja a megtakarításokat, miközben az állampapír felé tereli az embereket – írja a Bankszövetség.
„Az átmeneti extraprofit adó meghosszabbítása egyben a nemzetgazdaság ellenállóképességét gyengíti” – írta a Magyar Bankszövetség, miután kiderült, hogy a kormány a korábbi vállalásaival ellentétben ismét meghosszabbította a különadót. Korábban az volt az ígéret, hogy 2024-ben már kivezetik ezeket.
A Bankszövetség arra is kitért, hogy a kormány azt akarja, még több állampapírt vegyenek az emberek ahelyett, hogy bankoknál tartanák a pénzüket – mint írták, ez „a magyar gazdaságra kedvezőtlen hatással lesz, a bankok likviditása csökken és a vállalkozások beruházásaira kevesebb hitelt tudnak majd kihelyezni”. Az elmúlt tíz évben megduplázódott a bankok állampapír állománya, ami már most is mintegy 11 ezer milliárd forint – tették hozzá.
A Bankszövetség szerint az infláció és a jegybanki kamatok jelentősen csökkenhetnek jövőre, emiatt megnőhet a hitelkereslet, azonban a különadó változatlan szinten tartása azt okozhatja, hogy a pénzintézetek bevételei nem nőnek, így kevesebb hitelt tudnak majd kihelyezni.
Az pedig, hogy a megtakarításokra további adót vet ki a kormány, a bankok szerint „jelentős visszalépést eredményezhet a lakossági öngondoskodás terén”. Az, hogy tovább adóztatja a kormány a lakossági megtakarításokat, és ezzel egyszerre az állampapír felé terelné a befektetéseket, a szövetség szerint versenytorzító hatású, kiszorítja a magyar pénzügyi szektort a megtakarítási piacról, és korlátozza az ügyfelek szabad döntéshozatalhoz való jogát. Az új adók miatt is kevesebb forrás marad a hitelezéshez, ami „erősen korlátozza a hosszú távú befektetésekbe vetett bizalmat és csökkenti az értékpapírpiac, sőt a magyar gazdaság fejlődési lehetőségeit”.
Ezért a Magyar Bankszövetség arra kéri a kormányt, „hogy az intézkedéseket minél előbb vizsgálja felül és lehetőség szerint azokat vonja vissza, ne vezesse be” – írták, aztán hogy mennyire hatja ez meg a kormányt, már más kérdés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.