2021 közepi szintre süllyedt az európai tőzsdéken a földgáz ára, amikor Oroszország elkezdte visszafogni az európai gázszállításait – tudósít a Bloomberg.
A földgáz ára 2021 tavaszától kezdve egészen a tavaly nyári, történelmi csúcsot jelentő 350 euró/megawattos szintig folyamatosan emelkedett, majd csökkenni kezdett, és bár az őszi hónapokban kisebb felpattanás történt, 2023 első öt hónapjában körülbelül 66 százalékkal csökkent az árfolyam – írja a Bloomberg. A holland tőzsdén egy megawatt fűtőértékű földgázt jelenleg 25 euró alatt kötnek, ilyen alacsonyan utoljára 2021 májusában lehetett hozzájutni a szénhidrogén-forráshoz.
Az olcsó gáz kiveszi az egyik legfontosabb gazdasági fegyvert Vlagyimir Putyin kezéből, aki ellátási zavarokkal és magas árakkal zsarolta az ukrán szuverenitás mellett kiálló Európát. A gázhiány miatt több európai ország is átmenetileg újra megnyitotta a klímaváltozás elleni küzdelem részeként korábban bezárt szénerőműveit is.
A földgáz árának csökkenéséhez hozzájárul az európai gazdaság gyenge teljesítménye is, a német gazdasági például váratlanul csökkent az első negyedévben. Emellett Európa egyre nagyobb arányban támaszkodik a megújuló energiaforrásokra, és nagy számban építi a szél- és naperőműveket, tovább csökkentve ezzel a földgáz iránti keresletet.
Az árcsökkenés „remek hír Európa számára, és azt mutatja, hogy a megnövekedett LNG-szállítások és a keresletcsökkenés helyrebillentette az európai piacot, miután Oroszország elzárta a csapokat” – mondta Georg Zachmann, a Bruegel Intézet szakértője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.