Az alapkamathoz nem nyúlt az MNB, a kamatfolyosó tetejét viszont lejjebb vitte. Az igazi bejelentést Matolcsy György jegybankelnök teheti meg, aki délután háromkor számol be a Monetáris Tanács üléséről.
Nem lettünk sokkal okosabbak, amikor a Magyar Nemzeti Bank kiadta a tájékoztatását a Monetáris Tanács kamatdöntő üléséről. Ahogy várni lehetett, az alapkamathoz nem nyúltak hozzá, azt meghagyták 13 százalékon, arról viszont egyelőre nem adtak ki semmit, hogy az igazán fontos kérdésben mi következik, a most irányadó egynapos betéti kamatot lejjebb viszik-e 18 százalékról.
A döntés részleteiről Matolcsy György MNB-elnök fog sajtótájékoztatón beszámolni délután 3-tól, ekkor várható, hogy ő el fog mondani valamit, kezdődik-e már a kamatcsökkentés, vagy még kitartanak a 18 százalékos kamatszint mellett. Az MNB ugyanekkor kiad majd egy közleményt is, ebben is várható, hogy megírják, mi a terv a kamattal.
Az MNB mindenesetre a kamatfolyosó tetejét – ebben a sávban mozoghatnak az irányadó kamat meghatározásakor – 20,5 százalékosról 19,5 százalékosra csökkentette. Egy hónapja már 25-ről vitték le 20,5-re, ami a kamatcsökkentés megkezdésének első fontos előjele volt.
Az elemzők döntő többsége arra számított a kamatdöntés előtt, hogy a jegybank már most elkezdi csökkenteni az irányadó kamatot, néhányan tippeltek arra, hogy ez csak júniusban történik majd meg. Egy hónapja az MNB már belengette, hogy hamarosan kezdődik a kamatcsökkentés, és a saját mozgásterét meghatározó kamatfolyosó tetejét lejjebb is vitte. Az többször is elhangzott a jegybanki vezetőktől, hogy óvatosan és körültekintően akarják levezényelni a kamatcsökkentést.
Az egynapos betéti kamatot – ez azt jelenti, hogy a bankok egy napig milyen kamattal tarthatják a pénzüket az MNB-nél, és mivel jóval nagyobb, mint az alapkamat, ez számít most irányadónak – tavaly októberben emelték fel egészen szokatlanul magas szintre, 18 százalékra, jóval a 13 százalékos alapkamat fölé. Akkor erre azért volt szükség, mert egyszerre szállt el az infláció és zuhant történelmi mélypontra a forintárfolyam, az már más kérdés, hogy azt ígérték, hogy csak néhány hétig lesz ilyen magas, amíg nem sikerül stabilizálni a forintot.
Most, hogy a forint már legalább nem 434-en jár, mint tavaly októberben, hanem a 370 környéki szintre lehozták, és nagyon lassan, de az infláció is lassuló pályára állt, itt az ideje, hogy elkezdjék csökkenteni a kamatokat, hiszen ilyen magas kamatok mellett befagy a hitelezés, ami a cégeket nagyon nehéz helyzetbe tudja hozni. A legtöbb elemző szerint valamikor az ősszel érhet össze az egynapos betéti kamat az alapkamattal, az év végére pedig 11 százalék körül lehet majd az akkori irányadó kamat. A kihívás úgy csökkenteni a kamatokat, hogy eközben ne rengessék meg sem a forintot, sem a befektetői bizalmat.
A devizapiacon mindenesetre idegesen várták a bejelentést: a reggel 373 forintba került egy euró, onnan délelőtt 377-re romlott, az új kamatszint közlését pedig 376-on várta a forintárfolyam. Erről érdemben nem is mozdult el, miután az MNB még igazán nem árult el semmit: a bejelentés utáni félórában előbb 376,7-ig gyengült, majd visszatért onnan 376-ra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.