A kormány azt ígéri, visszatér a járvány előtti hiány- és adósságcsökkentési pályára, 4 százalékos gazdasági növekedéssel, 6 százalékos inflációval számolnak jövőre. Többet fordítanak a honvédelemre és a nyugdíjakra.
Átadta a kormány a 2024-es költségvetést a költségvetési Tanácsnak – közölte a Pénzügyminisztérium.
A közleményben a szokásos kormányzati panelekkel – háborús idők, elhibázott szankciók – indokolják, hogy még a nyári időszakban az Országgyűlés elé terjesztik a költségvetést – hogy aztán ha kell, újra és újra átírják, mint például idén is és tavaly is történt:
Hatvanszor írta át a kormány a 2022-es költségvetést, fillérre pontosan átnéztük, hogyan
2022-ben is folytatta a kormány a saját hagyományát: már-már napi szinten írták át rendeletekkel a költségvetést, hogy aztán az év végére már szinte rá se lehessen ismerni. Nem voltak az átláthatóság bajnokai, mi viszont átnéztük az év összes Magyar Közlönyét, és összegyűjtöttük, pontosan hogyan varitálták át a büdzsét menet közben.
A jövő évi költségvetésről a következő részleteket árulták el:
- 2024-re 4 százalék körüli növekedéssel számolnak,
- az inflációt 6 százalékra szorítják le,
- a hiány- és adósságcsökkentésében pedig vissza kívánnak térni a koronavírus-járványt megelőző pályára, mint írták:
a költségvetési hiányt 2024-ben 2,9 százalékra csökkentjük, míg az államadósságot várhatóan a GDP 66,7 százalékára mérsékeljük.
Mindez egybevág a május elején meghirdetett konvergenciaprogramban kitűzött számokkal: a hiány épphogy alatta marad majd az uniós hiánylimitnek, az GDP-arányos államadósság pedig már idén 70 százalék alatt várható, ami jórészt az inflációnak köszönhető.
A Pénzügyminisztérium kiszámolta: a lakosságon csattan a kormányzati intézkedések ostora
A kormányzati intézkedések visszafogják a háztartások fogyasztását, az inflációt pedig növelik - ezt az eredményt dobta a Pénzügyminisztérium előrejelzési modellje. A kormány célja a gazdasági növekedés erősítése a beruházások támogatásán keresztül. Az államháztartás már most pocsék helyzetben van, a Fidesz által kialakított adó- és nyugdíjrendszerben a lehető legrosszabb csillagállás valósult meg: magas az infláció, magasak a kamatok, de lassú a gazdasági növekedés.
Ezen kívül elárulták még, hogy
- maradni fog a Rezsivédelmi Alap,
- megnövelik a nyugdíjak védelméhez szükséges forrásokat, jövő februárban megint lesz a 13. havi nyugdíj,
- továbbra is adókedvezményekkel és célzott programokkal támogatják a gyermeket nevelő családokat,
- megőrzik a magas foglalkoztatottságot, valamint
- a háborús időkre hivatkozva a GDP 2 százalékára növelik a honvédelemre fordított források mértékét.
A Költségvetési Tanács véleményének birtokában a kormány 2023. május 30-án nyújtja be a 2024-es költségvetést az Országgyűlésnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.