2700 milliárd forintnál is nagyobb lett a hiány négy hónap alatt.
Áprilisban 620 milliárd forint lett az államháztartás központi alrendszerének hiánya, így négy hónap után már 2709 milliárd forintos az éves hiány – közölte a Pénzügyminisztérium (persze ők ezt azzal a felütéssel adták ki, hogy „A költségvetés minden forrást biztosít a családok védelméhez”).
Amikor a kormány decemberben átírta a költségvetést, úgy számolt, hogy 3400 milliárd forint lehet az egész éves hiány, ennek a 79 százalékát már elértük április végére.
Ez a szám úgy jött ki, hogy a központi költségvetés 2671 milliárd forint hiányt hozott össze, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 77 milliárdosat, az állami pénzalapokban pedig 39 milliárd forint lett a többlet.
A Pénzügyminisztérium a jókora hiány okairól azt írta: több pénzt költöttek idén nyugdíjakra és egészségügyre, mint tavaly ilyenkor, a távhő-, áram- és gázszolgáltatók rezsicsökkentés miatti kompenzációjára 848 milliárdot költöttek el, az állami közlekedési infrastruktúra fejlesztésére ment el sok pénz, és lakástámogatásokra a tavaly ilyenkori 177 helyett 283 milliárd forintot fizettek ki, mert sokan 2022 legvégén igényelték az otthonfelújítási támogatást, amire most fizették ki a pénzt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.