A Rheinmetall AG tőzsdén jegyzett hadiipari óriás Ukrajnában hozott létre vegyes vállalatot. A cég Magyarországon is terjeszkedik, rögtön három helyszínen.
A német Rheinmetall vegyes vállalatot hozott létre az ukrán Ukroboronprom állami konszernnel tankok gyártására és karbantartására Ukrajnában – idézte a Handelsblatt német gazdasági lap pénteken a Rheinmetall vezérigazgatóját az MTI tudósítása szerint.
"A vonatkozó szerződések megszülettek" – mondta Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója. A vállalatvezető hozzátette, hogy az együttműködés az ukrajnai páncélozott járművek karbantartására és javítására vonatkozik, és ezzel párhuzamosan megkezdik harckocsik építésének az előkészületeit is.
A Rheinmetall 51 százalékos többségi részesedéssel rendelkezik a vegyes vállalkozásban, és a német cég adja a menedzsmentet is. A Handelsblatt azt írta: a Rheinmetall arra számít, hogy a következő napokban két további, lőszer és légvédelmi rendszerek gyártásával foglalkozó vegyesvállalat létrehozásáról is születhet szerződés.
Ismerős a cég
Magyarországon a Rheinmetall vállalatcsoport három helyszínen is terjeszkedik. A Palkovics László vezérigazgatósága alatt működő N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. 49 százalékos részesedése mellett lőszergyárat húznak fel Várpalotán; Zalaegerszegen Lynx összeszerelő üzem épül (ez egy ultramodern páncélozott gyalogsági harcjármű, 218 darabot rendeltünk belőle, ebből 172-t gyártanak majd Zalában); a budapesti Infoparkban pedig szoftverfejlesztő központot nyitnak majd. Ehhez létrehoztak három magyar leányt, ezek sorrendben a Rheinmetall Hungary Munitions Zrt., a Rheinmetall Hungary Zrt., és a Rheinmetall Electronics Hungary Kft.
A német hadiipari óriás nemrég leigazolta a Honvédelmi Minisztérium tavaly novemberben minden előzmény nélkül felmentett államtitkárát, Maróth Gáspárt kelet-európai koordinációs vezetőnek.
Tavaly év elején a Rheinmetall részvényvásárlással és tőkeemeléssel 25,1 százalékos tulajdont szerzett a 4iG-ben, amivel Jászai Gellért cégcsoportjának legnagyobb nemzetközi befektetőjévé léptek elő.
A 4iG és a Rheinmetall, a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt.-vel kiegészülve közös vállalatot is alapított. A Rheinmetall többségi tulajdonában lévő cég célja egyfelől a Magyar Honvédség digitalizációjának elősegítése, másfelől pedig a kelet-közép-európai NATO-tagállamok hadseregei számára korszerű digitális eszközök fejlesztése és forgalmazása.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.