Az állam visszaköveteli a 25 százalékos részesedés értékét is – közölte a miniszter.
Még a mai napon megjelenik az a jogszabály, amely világossá teszi, hogy a továbbiakban nem Budapesten van a Nemzetközi Beruházási Bank székhelye – közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón. Gulyás Gergely azt is hozzátette:
értelemszerűen, amikor a bank elhagyja Magyarországot, az ehhez kapcsolódó diplomáciai mentességeket sem élvezi tovább”.
Arra a kérdésre, hogy az állam visszaköveteli-e a korábban a bankban meglévő 25 százalékos részesedésének értékét, 74 milliárd forintot, Gulyás kijelentette: a magyar állam minden követelését köteles érvényesíteni.
Magyarország azután lépett ki a Nemzetközi Beruházási Bankból, hogy április 12-én az Egyesült Államok budapesti nagykövete bejelentette: országa szankció alá vonta a szervezetet és annak három felsővezetőjét. Köztük van Laszlóczki Imre, a magyar alelnök is.
„Ez nem piszlicsáré ügy, ez csak az első lépés" - Dezső András az amerikai szankciókról a Fülke Extrában
David Pressman nagykövet azzal indokolta a döntést, hogy Magyarország nem vette komolyan azokat az amerikai aggályokat, amelyek szerint a bankot az oroszok nyomásgyakorlásra használják. A szankciókkal – jelezte – azt próbálják elérni, hogy a pénzintézet kevésbé férjen hozzá a nemzetközi pénzügyi rendszerekhez.
A bank 2019-ben tette át a székhelyét Moszkvából Budapestre. Az Országgyűlés az év márciusában szavazta meg azt a törvényt, amelynek értelmében az intézmény teljes mentességet kapott a magyar hatóságok ellenőrzései alól, valamint adó- és járulékmentességet élvezett, a vendégei pedig szabadon jöhettek Magyarországra. Emiatt már akkor pedzegették, hogy a pénzintézet az orosz kormány vagy titkosszolgálat trójai falova lesz, ekkor ragadt rá a „kémbank” elnevezés is.
Arról, hogy mi lesz a banknak juttatott előjogokkal és mentességekkel, a Duna-parti székházzal és a sok tízmilliárd forintnyi magyar tőkével, ebben a cikkben írtunk:
Mi lesz az orosz "kémbanknak" adott előjogokkal, a budapesti székházzal és a magyar tőkével?
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.