Kiszivárgott üzenetek szerint Mathias Döpfner, a német Axel Springer kiadó vezérigazgatója saját céljai elérésére használta a Bild bulvárlapot, megpróbálta befolyásolni a legutóbbi német választások kimenetelét, becsmérelte az iszlámot és a kelet-németeket, valamint klímaváltozás elleni üzeneteket is megfogalmazott.
Az Axel Springer kiadóvállalat legfelső köreinek üzenetváltásait a Die Zeit hozta először nyilvánosságra. A cikk szerint Mathias Döpfner ezekben egyebek mellett azt állította, hogy „a klímaváltozás mellett vagyok”, mert szerinte az emberi civilizáció mindig jobban teljesített a felmelegedés periódusaiban – a The Guardian.
„Nem harcolni kell a klímaváltozás ellen, hanem igazodni hozzá” – tette hozzá állítólag az Axel Springer vezére, akinek 22 százalékos tulajdonrésze van a német kiadóvállalatban, és tagja többek között a Netflix igazgatótanácsának is.
Külpolitikai nézeteit az alábbi mondatban foglalta össze: „Szabad Nyugatot, az intoleráns muszlimok meg a többi csőcselék pedig b*ssza meg”. A keletnémetekről is megvolt a véleménye: „az osszik vagy kommunisták, vagy fasiszták. Nincs középút. Undorító”.
Egy 2019-re datált üzenet többi részében arról elmélkedett, hogy a berlini fal leomlásának 30. évfordulójára olyan cikket ír, amelyben a nyugati és keleti országrészek egyesítésének érvénytelenítésére szólít fel, és felrója a politikai elitnek, hogy Kelet-Németországból agrár- és ipari zónát hoztak létre egyenfizetésekkel. Hozzátette azt is: „Anyám is megmondta: az osszik sose lesznek demokraták”.
Döpfner csütörtökön közleményt jelentetett meg a kiadó belső levelezőlistáján, amelyben azzal védekezett: nézetei ismeretesek, hiszen négy évtizede ír cikkeket, és minden szavukkal el tud számolni, de kontextusból kiragadott töredékek alapján nem lehet megítélni, hogyan gondolkodik valójában. Állítása szerint nincsenek előítéletei a keletnémetek és a muszlimok ellen, csak aggódott a szélsőjobboldal és a radikális iszlám térnyerése miatt.
A Die Zeit szerint a keletnémet-ellenessége vezetett oda, hogy támadta a keletről származó Angela Merkelt is, emiatt viszont összezördült a Friede Springerrel, az alapító Axel Springer özvegyével, aki 2020-ban a kancellárt méltató cikket kért a Bildbe (a koronavírus-járvány kezelése kapcsán), miközben Döpfner kikelt magából a lezárások politikája miatt. „Ez a piacgazdaság vége, és 33 kezdete” – dühöngött az AS vezére, miután a német törvényhozás gazdasági segélycsomagot szavazott meg, utóbbi kijelentésével utalva Adolf Hitler hatalomra kerülésére és a náci diktatúra kiépítésére.
A kiszivárgott üzenetek ugyanakkor szoros kapcsolatot feltételeznek a kiadóvállalat és a piacpárti Szabaddemokrata Párt (FDP) között. Döpfner többször is arra kérte a Bild szerkesztőjét, Julian Reicheltet, hogy „tegyen többet az FDP-ért” a 2021-es szövetségi választások előtt. Mindeközben Döpfner nyilvánosan azzal büszkélkedett, hogy a Politico nevű hírportál megszerzésével a pártatlan újságírást akarja erősíteni az Egyesült Államokban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.