Nem jönnek az uniós pénzek, így nem lehet teljesíteni a célt.
„Amikor az Orbán-kormány az európai uniós források felhasználását tervezte, azt tűzte ki célul, hogy Magyarországnak 2030-ra az Európai Unió öt legélhetőbb tagállama közé kell tartoznia" – mondta el Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az Egyensúly Intézet „Magyarország jövő időben” nevű konferenciáján kedden, hozzátéve, hogy
tekintettel arra, hogy az európai uniós források nem érkeztek meg, el is halaszthatjuk a célnak a teljesítését, így azt is mondhatná, hogy az Európai Bizottság akadályozza azt, hogy az Európai Unió öt legélhetőbb tagállama közé tartozzunk.
Ennek ellenére Navracsics kiemelte, hogy Magyarország nem a legmagasabb felzárkózási ütemben, mégis szépen lassan zárkózgat fel, nem úgy, mint a balti államok, viszont jobb ütemet felmutatva, mint Görögország vagy Portugália.
Március 31-ig nem egyezett meg a kormány és a Bizottság az uniós pénzekkel kapcsolatban, bár a kormány szerint nincs szó csúszásról, hiszen ez egy önként vállalt határidő volt. A tárgyalásokról nincsenek hivatalos információk, így nehéz pontosan megmondani, melyik ügy hol tart.
Magyarországnak még számos jogállamisággal, korrupcióellenes küzdelemmel és igazságszolgáltatási reformmal összefüggő feltételt kell teljesítenie ahhoz, hogy az 5,8 milliárd eurós helyreállítási alap, és a több mint 22 milliárd eurós hétéves költségvetési finanszírozás elérhető legyen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.