A szakértők nem tartják kizártnak az 50-60 százalékos áremelkedést sem, pedig a zöldség már így is majdnem dupla annyiba kerül, mint tavaly.
Újabb alapélelmiszer drágulhat a fájdalomküszöb fölé: a vöröshagyma kilónkénti ára már most 500 forint körül van, de szakértők szerint tavaszra 700-800 forint is lehet. „Magyarországon mindössze 1300 hektáron termelnek vörös- és lilahagymát, ami töredéke a néhány évtizeddel ezelőtti mennyiségnek. Hazánk jelenleg Ausztriából importálja a hagyma nagy részét, ami silányabb minőségű, de drágább árunak számít, ráadásul a kereskedőknek euróban kell fizetni az áruért, amiben a gyenge forint sem segít” – magyarázta az ATV Híradójának Forgács Barna, az Agrárgazdaság Kft. ügyvezetője, aki elmondta, hogy a tartós vízhiány óriási kieséseket okozott, de a vetésterület nagyságának a csökkenése is szerepet játszik a drágulásban.
A szakértők szerint tehát tavaszra akár az 50-60 százalékos áremelkedés sem kizárt.
Az Agrárközgazdasági Kutatóintézet adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon az import vöröshagyma ára jelentős emelkedésbe kezdett, az októberi, 200 forintos ár után ezen a héten már 335 forintért árulták a zöldséget, ez éves szinten 139 százalékos drágulást jelent.
A hvg.hu havonta készülő bevásárlása alapján a vöröshagyma ára tavaly április és idén január között 95 százalékkal nőtt, az átlagos kilónkénti ár az előző hónap végén 570 forint volt a hazai kiskereskedelmi láncoknál.
Akkora az élelmiszerinfláció, hogy a magyarok elkezdtek fagyasztót vásárolni, hogy tudják halmozni az ételt
De a drága gáz miatt a gáztűzhelyekből is kevesebb fogy. Ahogy a világban, úgy Magyarországon is kevesebb elektronikai eszközt vásároltak az emberek tavaly, igaz, az év eleji szja-visszatérítés még adott lendületet a piacnak - olvasható a GfK elemzésében, amely szerint a dráguló deviza, a magas importkitettség, valamint az energiaárak miatt hazánkban bevételben még szinte minden egyes szektor tudott növekedni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.