A környezetvédelem patriótái semmiféle kritikát nem fogalmaznak meg a kormánnyal szemben, még akkor sem, ha szakmailag nem támogatják döntéseiket – írja az e heti HVG.
„Van értelme az ellenszegülésnek, még egy nagy multicéggel szembeni ellenszegülésnek is” – az elmúlt években "harcos" környezetvédővé váló Áder János kijelentése ugyan egy 23 évvel ezelőtti ügyről szólt, de nehéz nem észrevenni a párhuzamot az akkumulátorgyárak építése körül kialakult tiltakozási hullámmal.
Ezzel szemben a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Klímapolitikai Intézete (KPI) és az MNB alapítványi rendszerében gründolt Budapest Center for Long-Term Sustainability (BC4LS) Kft. állami milliárdokból kínál alternatív narratívát a közvéleménynek a független szakmai szervezetekkel szemben.
A KPI vezetője például az akkumulátorgyárakról azt gondolja, azok a hazai gépjárműipar fenntartható átállására adnak lehetőséget, és miközben látszólag szakmai alapokon foglalkozik a Balaton védelmével, annak körbeépítését nem tartja problémásnak.
Azt, hogy ezek az alapítványok hogyan igyekeznek tompítani a kritikus hangokat és megvédeni a környezetet különösen megterhelő gigaberuházásokat, elolvashatja a csütörtökön megjelenő HVG hetilapban vagy hamarosan a HVG360-on.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.