Folyamatosan érkeznek a biztosítókhoz a kárbejelentések.
A múlt szombati vihar pusztításai megközelíthetik a 3,5 milliárd forintot a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) számításai szerint. Legutóbb ehhez fogható kárt a 2022. január 30-ai orkán okozott.
Hétfő estig 13 ezren fordultak a biztosítókhoz a viharkárok miatt, de ez a szám a következő napokban várhatóan még jelentősen nő. Az ország egész területéről jöttek bejelentések, a legtöbb Budapest mellett Pécsről, Kaposvárról, Székesfehérvárból, Tatabányáról, Bajáról, Szekszárdról, Felcsútról, valamint Nyírvasváriból.
A gyorsjelentések nyomán a társaságok eddig 1,8 milliárd forintot fizettek ki vagy tartalékoltak kifizetésekre. Ezek csak a lakásbiztosításokra elkülönített összegek.
Volt, aki áramkimaradás miatt tett bejelentést, máshol a megbontott tető okozott károkat, fák dőltek ki, a vihar elsodort tárgyakat, amelyek aztán kárt tettek másban. Kerítések dőltek ki, kémények omlottak le, melléképületek károsodtak meg.
Előreláthatólag jelentősek lesznek a casco-szerződésekre kifizetett kártérítések is. Amikor ugyanis fák vagy faágak dőlnek a gépjárművekre – márpedig sok ilyen történt a hétvégén – akkor a kötelező gépjármű-biztosítás nem téríti meg az okozott károkat, csak a teljes körű, a töréskárokat is magában foglaló casco.
A Mabisz arra figyelmeztetett: egyre erősebb a kárinfláció. Mivel az építőipar árai folyamatosan emelkednek, a természeti katasztrófák után egyre drágább az újjáépítés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.