Összeszerelő üzem épül Nigériában, ahol a pécsi székhelyű Magnus Aircraft könnyű propelleres gépeinek katonai változatát fogják összeszerelni. A magyar cég másfél éve állapodott meg gépek szállíltásáról, az első tavaly decemberben érkezett meg Abujába.
2,3 milliárd nigériai nairát (1,8 milliárd forint) különített el a nigériai kormány arra, hogy beindítsák a pécsi székhelyű Magnus Aircraft repülőgépgyár propelleres gépeinek helyi összeszerelő üzemét – olvasható a Military Africa katonai szakportálon. A lap szerint a Magnus Aircraft tavaly májusban állapodott meg a Nigériai Repüléstechnikai Főiskolával a Fusion UL modelljük helyi összeszereléséről.
A mostani döntést a pénzügyi forrás biztosításáról Hadi Sirika nigériai légügyi miniszter jelentette be, aki szerint az üzem 18 hónap alatt készülhet el.
Nigéria és a Magnus Aircraft már 2021 is kötött megállapodást, amely értelmében utóbbi 20–50 légcsavaros repülőgépet szállít majd az afrikai országba.
Egy magyar cégtől vásárol repülőket Nigéria hadserege
Repülőgépipari befektetésekre és légikikötők fejlesztésére ösztönöz a kormány. A tervekben volna is ráció, ha nem bukkannának fel mindenütt jól ismert személyek, akik körül azonnal megnő a pénzfelhajtó erő. Újabb innovatív iparág került a kormánykörök tömegvonzásába.
A gépek közül már meg is érkezett az első – Fusion típusú könnyű támadó és kiképző gép – még tavaly decemberben. A gép saját erőből jutott el a nigériai főváros Abujába, 9 nap alatt, miközben tesztelték is, hogy miként viseli az afrikai körülményeket – olvasható a portálon.
A szakportál megjegyzi, hogy a magyar gyártónak két modellje van, a polgári Fusion UL, illetve a katonai változat, a Sentinel. A polgári változatot egy görög cég, az International Armour fejlesztette tovább megfigyelő/támadó géppé.
A lap szerint a nigériai hadsereg három ilyen megfigyelő/támadó gépet vásárol, a légierő pedig legalább 20-at, amelyeket a megállapodás értelmében helyben szerelnek össze, és biztosítják fenntartásukat.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.