Gazdaság MTI 2023. január. 18. 18:40

Fokozatosan kivezetné az árstopokat a VOSZ is

Az érdekképviselet szerint az árbefagyasztások feloldása az infláció remélt csökkenésével párhuzamosan, fokozatosan történhetne meg, figyelembe vége a lakosság és a gazdasági szereplők teherbíró képességét.

Mint azt korábban megírtuk, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke kedden arról beszélt az ATV-ben, hogy folyamatosan egyeztet az árstopok életszerűségéről, betarthatóságáról és esetleges kivezetéséről a kormánnyal. Szerdán a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) közleményében arról foglalt állást, hogy „meg kellene tervezni az élelmiszerekre érvényes árstopok kivezetését”.

Az érdekképviselet szerint az árbefagyasztások feloldása az infláció remélt csökkenésével párhuzamosan, fokozatosan történhetne meg a lakosság és a gazdasági szereplők teherbíró képességét figyelembe véve. Erre a szervezet szerint várhatóan tavasz végétől, nyár elejétől nyílik lehetőség.

A VOSZ az álláspontját azzal indokolta, hogy az árstopok a piaci folyamatok durva korlátozását jelentik, így csak átmeneti intézkedések lehetnek, és addig maradhatnak fenn, amíg az felétlenül indokolt. A normál piaci körülmények visszaállítása az élelmiszereknél hozzájárulna az ellátási láncok megfelelő működéséhez, vagyis ahhoz, hogy a magyar élelmiszeripari cégek ne veszítsenek itthon piacot.

Szerintük a tavalyi, több ezer boltot érintő bezárási hullám nem írható kizárólag az árstopok kontójára, a boltbezárásokhoz hozzájárult az energiaválság, a munkaerőköltségek megugrása és az ágazati különadó is. Ebből következik, hogy az árstopok feloldása önmagában nem oldja meg a bolti kiskereskedelem problémáit, de hozzájárul azok csillapításához.

A kistelepülési boltok vissza nem térítendő támogatást kaptak működésük fenntartásához. Az ehhez hasonló támogatásokat továbbra is biztosítani kell, különösen azokon a területeken működő boltoknak, ahol a bolti kiskereskedelem fennmaradása, illetve a lakosság ellátása veszélybe kerülhet – vélekedett a VOSZ.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés