Csak a médiaköltsége közel 2 milliárd forint volt az ünnepségsorozatnak.
A Magyar Turisztikai Ügynökség honlapján megtalálható dokumentum (pdf) szerint 10,3 milliárd forintba került a tavalyi augusztus 20-i ünnepségsorozat – vette észre a 24.hu.
- Az összegből 3,2 milliárd forint ment el a tűzijátékra és az ahhoz tartozó, valamint az állami rendezvényekhez kapcsolódó rendezvénybiztosításra. Ebbe az engedélyeztetési eljárásoktól a tűzijáték, a fény- és drónshow biztonságos lebonyolításáig minden beletartozik.
- Az állami díszünnepségre 233 millió forintot költöttek.
- 4,5 milliárd forintba kerültek a programsorozathoz kapcsolódó rendezvények engedélyeztetései, a tervezések, a technikai, biztonsági és logisztikai feladatok ellátása.
- A médiaköltség – a média- és kreatív tervezés, a hirdetési felületek megvásárlása, valamint a hirdetések megjelenítése – közel 2 milliárd forintot vitt el.
- Az egységes arculati megjelenést 351 millióból biztosították.
A kormány Európa legnagyobb tűzijátékaként hirdette meg a látványosságot, amelyhez négy napos ünnepségsorozat is kapcsolódott. A tűzijáték végül az időjárás-előrejelzés miatt egy hetet csúszott, aztán, a kormány állítása szerint ettől függetlenül elbocsátották az Országos Meteorológiai Szolgálat több vezetőjét.
Korábban nem lehetett ismerni az esemény költségvetését – a kormány tíz évre titkosította –, annyi azért kiderült, hogy a tűzijátékhoz szükséges eszközök beszerzési költsége nettó 1,3 milliárd forint volt.
A hatásukat már nyáron is éreztető gazdasági nehézségek miatt sokan gondolták úgy, hogy másra kellene fordítani a rendezvényre szánt összeget, az emiatt indított petíciót közel kétszázezren írták alá. Számos város vezetése is úgy döntött, hogy nem tartanak ilyen látványosságot, inkább a nehéz helyzetben lévők megsegítésére fordítják a pénzt.
Az Átlátszó korábbi cikke szerint 2021-ben közel 12 milliárd forintba kerültek az augusztus 20-i programok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.