A miniszter „őszintén megdöbbent”, milyen „méltánytalan és megalapozatlan tartalmú levelek érkeztek” a magyarországi hatóságokhoz.
Ki tudja, hogyan, de sikerült megszereznie a kormány üzenőfüzeteként használt Magyar Nemzetnek azt a levelet, amelyet Navracsics Tibor uniós források felhasználásáért is felelős tárca nélküli miniszter írt Johannes Hahn és Mariya Gabriel uniós biztosoknak amiatt, hogy kizárták a modellváltó magyar egyetemeket az Erasmus+ és a Horizont Európa programokból, mivel a Fidesz saját politikusaival tömte tele az ezeket irányító kuratóriumokat.
Navracsics a levélben kijelenti: a bizottság lépései „sértik az Alapjogi charta 13. cikkét azzal, hogy programokat, kutatásokat és képzéseket lehetetlenítenek el, illetve intézményeket és tudományos munkatársakat érintenek hátrányosan. A bizottság döntése évtizedes nemzetközi szakmai együttműködéseket rombol le, és korlátozza a tudományos élet szabadságát.”
Navracsics szerint a döntés ellehetetleníti a hallgatók, oktatók és kutatók „európai identitástudatának megerősödését”, hiszen abban nagy szerepe volt az Erasmusnak.
Ennek ellehetetlenítése nemcsak a programból kimaradó magyar embereknek, hanem az egész európai közösségnek okoz visszafordíthatatlan károkat
– vélekedik a miniszter.
Navracsics Tibor azt is elárulta: őszinte megdöbbenéssel tapasztalta, hogy az uniós programokban közreműködő magyarországi szervekhez „méltánytalan és megalapozatlan tartalmú levelek érkeztek”.
„A hallgatói és oktatói sérelmek megelőzéséért tisztelettel kérem, hogy sürgősen tisztázzuk a félreértéseket annak érdekében, hogy a jövőben ne születhessenek az európai uniós intézmények részéről megalapozatlan és jogsértő döntések, valamint a már elfogadott és hatályba lépett intézkedéseket késedelem nélkül módosítsák” – kérte a biztosoktól a miniszter, aki levelében azt is ismertette, micsoda siker is volt valójában a modellváltás, bár a Magyar Nemzet arról nem számol be, a sikerek közé tartozik-e az is, hogy az egyetem korábbi vezetésének teljes kizárásával végrehajtott döntés miatt tiltakozó hallgatók több hónapra blokád alá vették a Színház- és Filmművészeti Egyetemet.
Korábban már megírtuk, nem igaz Navracsics most is elismételt szólama, hogy „félreértésről” lenne szó: az Európai Bizottság régóta figyelmeztetett a kuratóriumokban ülő fideszes politikusok összeférhetetlenségére, és esélyt is adott a magyar kormánynak, hogy oldja meg a problémát, mégsem történt semmi.
Nincs félreértés az Erasmus-ügyben, már régen szóltak, hogy nem fideszesekkel kéne teletömni a kuratóriumokat
A kormány már december 15-én megkapta az értesítést, hogy a modellváltó egyetemek nem vehetnek részt az Erasmus és a Horizont programokban, most mégis úgy tesz, mintha váratlanul érte volna az erről szóló döntés. Ráadásul az Európai Bizottság régóta figyelmeztetett a kuratóriumokban ülő fideszes politikusok összeférhetetlenségére, és esélyt is adott a magyar kormánynak, hogy oldja meg a problémát, mégsem történt semmi.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón már arról beszélt, hogy ha az Európai Bizottság ezt kéri, akkor a kormány nyitott rá, hogy kikerüljenek a fideszes vezetők a kuratóriumokból.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.