„Senki nem marad büntetlenül. Egyikük sem” – írta Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke.
„A belga igazságügyi hatóságok kérésére gyorsított eljárást indítottam két európai parlamenti képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére” – írta a Twitteren Roberta Metsola, a testület elnöke hétfőn délután. Az AFP hírügynökség azt közölte, hogy a két politikus mentelmi jogának felfüggesztése összefügg a december elején kirobbant Katar-gate korrupciós botránnyal.
Bár sem Metsola, sem az AFP nem nevezte meg, hogy kiknek a mentelmi jogát kérték ki a belga hatóságok, az ügy egyik fő gyanúsítottja, a görög Eva Kaili és férje mellett több más képviselőt is összefüggésbe hoztak a botránnyal. Az egyikük, Maria Arena pedig belga állampolgárságú. Arena alkalmazta asszisztenseként Kaili férjét, az olasz Francesco Giorgit.
Börtönben tölti a karácsonyt Eva Kaili, az EP korrupcióval vádolt volt alelnöke
A politikust december elején tartóztatták le a Katargate néven elhíresült ügy vádlottjaként. Hiába kérvényezték Eva Kaili ügyvédei, hogy az Európai Parlament egykori alelnöke nyomkövetővel házi őrizetbe kerülhessen, a brüsszeli bíróság inkább egy hónappal meghosszabbította a korrupcióval vádolt görög politikus előzetes letartóztatását.
Eva Kailit és társait december 9-én tartóztatták le a belga hatóságok, közleményük szerint másfél millió eurót foglaltak le az ügyben végrehajtott házkutatások során. Francesco Giorgi már beismerő vallomást tett: elismerte, hogy tagja volt egy olyan lobbiszervezetnek, amelyet Marokkó és Katar is arra használt, hogy beavatkozzon az Európai Parlament döntéseibe.
Az ügyben gyanúsított Nicolo Figa-Talamanca, a No Peace Without Justice civil szervezet igazgatója, valamint egy volt olasz EP-képviselő, Pier Antonio Panzeri is. Ő jelenleg a Fight Impunity nevű, brüsszeli székhelyű civil szervezet elnöke. A vád mindegyikük ellen bűnszervezethez tartozás, pénzmosás és korrupció.
Mi ez a korrupciós botrány az Európai Parlamentben, amin már Orbán Viktor is gúnyolódik?
Pénteken a belga rendőrség óriási razzia keretében előállította az EP egyik alelnökét és a testület több munkatársát azzal a váddal, hogy politikai erejüket latba vetve Katar érdekében jártak el az EU-ban kenőpénzért és ajándékokért cserébe. A folyamatosan dagadó ügyre a hét elején, egy kárörvendő mémmel a magyar miniszterelnök is reagált.
Roberta Metsola Twitteren közzétett posztjában azt írta: „Senki nem marad büntetlenül. Egyikük sem”.
(Címlapképünkön Eva Kaili, az Európai Parlament korábbi alelnöke látható.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.