Újabb csavart jelentettek be a költségvetés teljesen kaotikus újratervezésében.
Mikor adják már be a költségvetést? Ezt nézhettük minden alkalommal, amikor egy-egy új, késő esti Magyar Közlöny kijött. A kormány ugyanis azt már bejelentette, hogy a tavasszal megtervezett, júliusban elfogadott 2023-as büdzsét teljesen újra kell írni, lehetőséget adtak maguknak arra, hogy ezt egy rendelettel megtegyék, december 23-án el is küldték a Költségvetési Tanácsnak a tervezetet, vagyis tényleg van valahol leírva egy költségvetés, de jogszabály csak akkor lesz belőle, ha megjelenik a Közlönyben.
Gulyás Gergely azonban az MTI-nek bejelentette, hogy a módosítást mégis beviszik majd a parlament elé. Ezt valamikor január első felére ígérte meg, legalábbis azt, hogy a kormány az Országgyűlés elé terjeszti – elvileg február közepén ülnének össze legközelebb a képviselők, de nyilván nem okozna problémát a Fidesznek összehozni a határozatképességet.
Ettől még van rá lehetőség, hogy az új költségvetést december 29-én, 30-án vagy akár 31-én megjelentetik a Magyar Közlönyben, és csak ez után egy-két hónappal lesz belőle rendelet helyett törvény, tehát még mindig valószínű, hogy 2023. január 1-je előtt megtudjuk, hogyan tervezi a kormány az új évet. Ez persze egyben azt is jelenti, hogy amikor néhány hét múlva a képviselők előtt lesz a költségvetés-módosítás, akkor úgy kell tárgyalniuk a 2023-as tervekről, hogy közben 2023 már tart. Nem mintha a magyar pénzügyi tervezéstől mostanában idegen lenne a költségvetés folyamatos átírása, de ez azért így is egy új szintet jelentene.
Jogilag azért nincs mégsem teljes káosz, mert legfeljebb ha nem jelenik meg a költségvetés-módosítás december 31-én éjfélig, akkor elindul az új év a júliusban megszavazott büdzsé számai szerint, amelyek persze mostanra teljesen idejétmúltak.
Addig is csak azt tudhatjuk pontosan, amit a Költségvetési Tanács megírt a büdzsémódosításról: a kormány mégsem tartja a kitűzött hiánycélt, az új költségvetés kockázatos.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.