Januárban kemény tárgyalások jönnek, március végéig meg kell szavazni egy törvénycsomagot, és akár már tavasszal érkezhetnek a most felfüggesztett uniós pénzek – vázolta a következő hónapok munkáját Navracsics Tibor.
Érkeznek-e az EU-s pénzek, és ha igen, akkor mennyi elvonás lesz? Ez lesz 2023 egyik legfontosabb kérdése a gazdaságpolitikában, nem csoda, hogy a tárgyalásokért felelős Navracsics Tibor erről adott interjút a Magyar Nemzetnek.
EU-csúcs: elhárult minden akadály az elől, hogy Magyarország megállapodjon az uniós forrásokról
A magyar jogállamisági eljárás lezárásáról, egy kilencedik Oroszország elleni szankciós csomagról, az európai haderőfejlesztési program létrehozásáról és újabb ukrán segélycsomagról szóló döntésekkel térnek haza az EU állam- és kormányfői évzáró csúcstalálkozójukról.
A kormánykommunikációban szokásos optimista, de nem sokat mondó kijelentések mellett („szakpolitikai szinten nagyon jó a kapcsolata a magyar kormánynak az Európai Bizottsággal”, „a viták ellenére fontos és jó tárgyalássorozaton vannak túl, a szakmaiság jellemezte az elmúlt több mint fél év munkáját”) néhány valódi információ is van az interjúban. Navracsics elárulta:
a kormány terve most az, hogy március végén szavazhatják meg a parlamentben az újabb törvényeket, amelyek az uniós pénz érkezéséhez kellenek.
Ha ez a március végi határidő tartható – és persze az EU elfogadja, ami Magyarországon történik –, akkor áprilisban vagy májusban „elképzelhető a források felfüggesztésének megszüntetése”.
Megegyezés született Magyarország és az EU között
Az EU soros elnökségét ellátó cseh kormány hétfőn későn este bejelentette, hogy a Magyarország által blokkolt kérdésekre megoldást találtak, cserébe jóváhagyták a magyar pénzekre vonatkozó megállapodásokat.
Navracsics azt is elmondta, hogy az operatív és a partnerségi megállapodásról folynak az egyeztetések Elisa Ferreira uniós biztossal. „Januárban bőven lesz tárgyalni valónk” – mondta erről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.