Ennek ellenére nem csökkent a vásárolt energia mennyisége.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatai szerint a nem lakossági felhasználók által a szabadpiacon vásárolt villamos energia ára 2022. szeptemberében 91 Ft/kWh volt, ami a tavaly szeptemberi 25 Ft/kWh árhoz képest nézve több mint három és félszeres növekedést jelent – írja elemzésében a GKI. A gazdaságkutató emlékeztet: 2021 első felében még átlagosan 22 Ft/kWh volt az ár, amely tavaly ősszel kezdett növekedni, és decemberre már elérte a 35 Ft/kWh-t.
A nagy ugrás az árakban azonban az idei év elején történt, ugyanis január-februárban már átlagosan 56 Ft/kWh-t fizettek a cégek a szabadpiacon a villamos energiáért. Ehhez képest az orosz-ukrán háború kitörése nem hozott nagy változást, a nyári gázárrobbanás annál inkább: augusztusban már átlagosan 97 Ft/kWh-t fizettek a cégek az áramért.
A GKI kiemeli: a villamos energia ára eltérő mértékben drágult a kisebb és a nagyobb felhasználók számára. Az éves szinten 500 MWh-nál kevesebb villamos energiát fogyasztó cégek számára egy kWh 65 Ft-ba, míg a 150 ezer MWh-nál többet fogyasztó cégek számára 141 Ft-ba került szeptemberben. Vagyis – szembemenve a piaci logikával – minél több energiát vásárolt valaki, fajlagosan annál többet kellett fizetnie érte. Ez a kisebb fogyasztók esetében 162 százalékos éves növekedést jelent, a nagyobbaknál viszont 344 százalékost. Ennek ellenére a fogyasztás nem csökkent: a GKI számítása szerint az első háromnegyed évben 0,2 százalékkal volt kisebb a szabadpiacon vásárolt (nem lakossági) villamos energia mennyisége az előző év azonos időszakához képest.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.