Szerintük elszámolta magát a kormány, amikor 6,1 helyett csupán 4,5 százalékkal emelt novemberben.
Szándékosan elszámolta magát a kormány novemberben, vagy nagyot tévedett, amikor a 6,1 helyett mindössze 4,5 százalékkal emelte a nyugdíjakat – véli Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Zlati szerint a januárra előirányzott 5,2 százalékos újabb emelés helyett egy 15 százalékos emelés volna méltányos.
Ugyanakkor a kisnyugdíjasokon az se segítene túl sokat, ezért a szövetség azt is szeretné, ha a kormány a 160 ezer forint alatti nyugdíjból élőknek egy egyszeri, 50 ezer forintos átmeneti segélyt biztosítana. Zlati mindezt azért tartja indokoltnak és sürgetőnek, mert az Európai Unióban Magyarországon emelkedtek a legnagyobb mértékben az élelmiszerárak, s ez, valamint a rezsi drasztikus drágulása a kisnyugdíjasok számára elviselhetetlen teher.
Vélhetően azonban az MSZSZ nyitott kapukat dönget, hiszen az általuk hivatkozott 5,2 százalékos nyugdíjemelés még a nyáron elfogadott költségvetésben szerepel, amit a kormány bejelentetten át fog írni.
Varga Mihály korábban közölte, a jegybank által kiadott jövő évi inflációs prognózis alapján fognak emelni. Matolcsy György jegybankelnök hétfőn az Országgyűlés Gazdasági bizottságában azt mondta, a jövő évben 15-18 százalék körül alakulhat az infláció. Magyarán, ha Matolcsy becslését látjuk viszont a hónap folyamán később megjelenő jegybanki előrejelzésben, akkor a nyugdíjemelés még magasabb is lehet, mint amit az MSZSZ most követel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.