Az OLAF átfogó nyomozás során talált rá több olyan projektre, ahol a szennyvíztisztításra vettek fel uniós összegeket. Most vissza kell fizetni a támogatást, mert nem történt fejlesztés.
Több olyan szennyvízkezelést és vízügyi infrastruktúrás korszerűsítő uniós projektet vizsgált az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), amelyeknél a gyanú szerint visszaéltek az uniós forrásokkal. A Magyarországot is érintő nyomozásban az OLAF nyomozói megállapították, hogy összesen 19,5 millió eurót csaltak ki az uniós adófizetőktől - írja a Telex.
Városnevet nem említve, a magyar ügyben az írta az OLAF, hogy ívóvízminőség-javítást célzó projektnél csaltak. A szervezet bizonyítékai szerint változatlan maradt a vízkezelési technológia, nincs hatása a vízminőségre, pedig ez a finanszírozás alapfeltétele volt. Az OLAF ezért 1,3 millió eurót kér vissza a projektpartnerektől.
„Az OLAF négy vizsgálatot zárt le a víz- és szennyvízlétesítmények korszerűsítési projektjeivel kapcsolatban. A megállapítások a hamis dokumentumok benyújtásától vagy az uniós finanszírozás támogathatósági feltételeinek nem teljesítésétől kezdve a megépített, de soha nem működő tisztítóberendezésekig terjedtek. Az ilyen típusú létesítmények célja a tiszta víz biztosítása, valamint a polgárok és a környezet védelme a szennyeződésektől. Az a tény, hogy az OLAF feltárta ezeket a feltételezett csalásokat, azt jelenti, hogy a pénzek visszakerülhetnek az uniós költségvetésbe, és a polgárok javára, nem pedig a csalók meggazdagodására fordíthatók” – mondta Ville Itälä, az OLAF főigazgatója.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.