Évtizedek óta nem látott mértékben drágulnak az élelmiszerek, és az elmúlt hónapokban egy másik, rég látott jelenséggel is találkozhattunk: az élelmiszerhiánnyal. Pillanatnyi zavarról van szó, vagy bealkonyult a fogyasztói társadalomnak? A hvg.hu gazdasági podcastjében Szöllösi Rékával és Fórián Zoltánnal beszélgettünk.
Több mint 35 százalékkal drágultak élelmiszerek szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest, az emberek új vásárlási szokásokat próbálnak kialakítani, miközben a szakértők az okokat és a következményeket taglalják. A kormányzati kommunikáció háborús vagy már szankciós inflációról beszél, közgazdászok pedig a gyenge forintot, sőt még Covid hosszú távú gazdasági hatását is felemlegetik. De mi lesz, ha véget ér a háború? Visszatérhet-e az olcsó élelmiszerek kora?
A hvg.hu gazdasági podcastjában Szöllösi Réka élelmiszer-politikai elemzővel és Fórián Zoltánnal, az Erste Bank Agrár Kompetencia Központjának vezetőjével beszélgettünk az élelmiszerpiac jövőjéről, arról, hogyan alakíthatja át a fogyasztásunkat a mostani válság.
A beszélgetésben választ keresünk arra:
- Mi határozza meg az élelmiszerárak mozgását? Ugyanígy itt lenne velünk az infláció a háború és a Covid nélkül is?
- Ha egy termék megdrágul, akkor lemondunk róla, kevesebbet veszünk belőle, vagy egy másik, egészségesebb élelmiszert hagyunk ki a kosárból?
- Az otthonfőzés nagyobb népszerűsége hogyan befolyásolja a fogyasztást?
- Visszatér-e a túlfogyasztás, ha vége a válságnak?
- Búcsút kell-e mondanunk annak, hogy az élelmiszer egyre olcsóbb és egyre nagyobb választékban érhető el?
- Lehetséges-e kevesebb környezeti kárral tömegesen élelmiszert előállítani?
- Hogyan alakulhat át az étrendünk a következő évtizedekben, és milyen szerepet kaphat ebben a gomba?
- Miben hasonlít az autóipar és az élelmiszer-ágazat?
A podcastban foglaltak kizárólag a megszólalók személyes véleményét tükrözik, és nem tekinthetőek a meghívott pénzintézet, pénzügyi tanácsadó vagy elemző cég hivatalos szakmai álláspontjának. A podcast tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.