Idén már több cseppfolyósított földgázt importált Európa mint tavaly egész évben. Emiatt viszont gyakori az áramszünet olyan országokban, mint Banglades vagy Pakisztán.
A tavalyihoz képest 88%-kal nőtt a kereslet a cseppfolyósított földgáz iránt Franciaországban. Hollandiában 109%-os, Belgiumban pedig 157%-os a növekedés – írja a Deutsche Welle. Az ok nyilvánvaló: Európában mindenki szabadulni szeretne az orosz gázfüggéstől. A kereslet drámai mértékben megnőtt, a kínálat nem tudja ezt követni. Az árak emelkednek, és ezeket a szegény országok mind kevésbé képesek megfizetni. Banglades fogyasztása a cseppfolyósított földgázból idén eddig 10%-kal csökkent, miközben az igények növekedtek. Pakisztánban 19%-os a visszaesés.
Érdekes Kína esete, hiszen ez az ország a világ legnagyobb energiaimportőre. A zéró tolerancia politikája a Covid-járvánnyal szemben nem tesz jót a kínai gazdaságnak, amelynek kereslete emiatt 22%-kal csökkent.
100 millió ember áram nélkül
Bangladesben 100 millióan maradtak a sötétben órákig a múlt héten, mert nem volt áram. Évtizedek óta nem fordult elő ilyen nagy áramszünet a koldusszegény országban. Az áramszünetnek persze nemcsak ez az oka, hanem az is, hogy a hálózat korszerűsítése évtizedek óta késlekedik. Pedig erre óriási szükség lenne, mert új erőművek lépnek be a rendszerbe, amely nem képes az áramtöbbletet hatékonyan kezelni.
Az alapvető ok a sok áramszünetre mégiscsak az Indiában, Bangladesben és Pakisztánban, hogy nem tudják megfizetni a méregdrága cseppfolyósított földgázt. Pakisztán például egy energiakrízis kellős közepén van, mert kiderült, senki sem kíván vele hosszú távú szerződést kötni cseppfolyósított földgáz szállításáról. A tenderre egyetlen egy ajánlat sem érkezett. Marad az azonnali piac, ahol viszont az árak megfizethetetlenül magasak.
Pakisztánnak vannak érvényes szerződései cseppfolyósított földgáz szállításáról, de ezek általában tartalmaznak olyan kikötést, hogy amennyiben az eladó jobb árat talál másutt, akkor eladhatja ott a nyersanyagot. Természetesen ebben az esetben kötbért kell fizetnie, de a jó üzlet miatt az eladók ezt is felvállalják. Így jut Európába a cseppfolyósított földgáz jelentős része, pedig eredetileg máshova szánták. Pakisztán a fizetésképtelenség határán táncol: az IMF nemrég hagyott jóvá egy 1,1 milliárd dolláros gyorssegélyt az ország számára.
Bangladesben nem ez a probléma, hanem az, hogy az energiahiány hátráltatja a gazdasági növekedést. A gázhiány és a gyakori áramszünetek különösen nagy kárt okoznak a textiliparnak, amely Banglades egyik legfőbb exportőre.
Évekig elhúzódhat az energiaválság
A helyzet ráadásul aligha változik érdemben a közeljövőben. Európa igényei a cseppfolyósított földgázra nem csökkennek a következő években, a globális kitermelés pedig nem növekszik olyan ütemben, hogy mindenkinek jusson a nyersanyagból. Maradnak a magas árak – nyilatkozták a szakértők a Deutsche Wellének. Jelen pillanatban az a helyzet, hogy a kínálat adott, vagyis ha az egyik piacra növelik a szállítást cseppfolyósított földgázból, akkor azt valahonnan el kell venni. A magas árakat látva természetesen megindult a fejlesztés a földgázkitermelésben, de még évekig eltarthat, amíg a kínálat eléri a kívánt keresleti szintet. Emiatt sok szegény ország ücsöröghet a hidegben és a sötétben – jósolja a német közszolgálati portál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.