A területfejlesztési miniszter azt is komolyan gondolja, hogy Magyarországon radikális kifehéredés volt korrupció terén.
„Magyarország jó példával szeretne elöl járni a közbeszerzési eljárások tisztasága és a korrupció elleni harc területén, ezért is tett vállalásokat” – mondta Navracsics Tibor Budapesten, a Nézőpont Intézet egy új, „Hófehér gazdaság” című elemzésének keddi bemutatóján.
A területfejlesztési miniszter az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 2016–2021-es adatait lobogtatva állította, hogy az elmúlt öt évben meredeken csökkent a hivatal által észrevételezett ügyek száma, amivel a szervezet a magyar hatóságokhoz fordult.
Navracsics szerint radikális „kifehéredés” figyelhető meg a magyar közbeszerzési eljárásokban és a korrupciós helyzetben.
A miniszter elmondása szerint Magyarország teljesíti az Európai Bizottságnak tett vállalásait is, ha ez a feltétele annak, hogy a magyar adófizetők hozzájussanak az őket megillető uniós forrásokhoz és azokat transzparens, átlátható módon az ország fejlesztésére lehessen fordítani.
Navracsics úgy gondolja, a legnagyobb újdonság az Integritási Hatóság létrehozása, illetve az azon belül létrejövő korrupcióellenes munkacsoport, aminek december közepéig kell megkezdenie működését.
Könnyedén kijátszhatja a kormány a brüsszeli elvárásokat, és meg is teszi
A 3000 milliárd forintnyi uniós forrás elvételétől tartva szóról szóra átvette a kormány a brüsszeli, összeférhetetlenségre vonatkozó iránymutatást a közérdekű közalapítványokra vonatkozóan, csakhogy ez a magyar viszonyokra nagyon kevés lehet. Megnéztük, milyen gyakorlati következménnyel jár a tervezett változás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.