Sok aggasztó jel van a magyar gazdaság körül, még akkor is, ha több kifizetés miniszteri engedélyeztetése önmagában még nem jelent államcsődöt. A devizahiány azonban tartós, és a hitelezők is kockázatokkal számolnak – írja elemzésében az e heti HVG.
Két kolosszális hibát követtek el a döntéshozók egy héten belül, ami miatt több ellenzéki érzelmű közgazdász már államcsődveszélyt emlegetett: előbb Matolcsy György jelentette be, hogy lezárják a kamatemelési ciklust, majd kiszivárgott, hogy az állam csak pénzügyminiszteri engedéllyel fizeti ki a kötelezettségei egy részét. Ennek a tanulságait elemzi az e heti HVG.
Az MNB döntésében a következetlenség a fájdalmas, hiszen eddig azt kommunikálta a jegybank, hogy addig emelik a kamatokat, amíg nem csökken az infláció. Ami pedig a kifizetési stopot illeti: ha valaki valamit megrendelt és nem fizeti ki, az köznapi értelemben csődben van, de egy állam csak akkor számít csődben lévőnek, ha a hiteleit nem képes visszafizetni.
Eközben tartós devizahiány van, a magyar állampapírpiacon pedig annyira rendkívüli mértékben emelkedtek a hozamok, ahogyan akkor szoktak, ha a hitelezők nagyobb kockázatot vélelmeznek. Több elemző is felvetette, hogy a kormány előbb-utóbb az IMF segítségére szorulhat, ezt viszont egy EU-tagállam az uniós testületek megkerülésével nem teheti meg.
Részletek az e heti HVG-ben és a HVG360-on.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.