Egész Európában sehol nem drágul a kenyér úgy, mint nálunk, sőt, mások a kanyarban sincsenek hozzánk képest: még a második legnagyobb, 33,3 százalékos litván kenyérár-emelkedésnek is majdnem a duplája a magyarországi.
18 százalékkal drágult a kenyér az elmúlt egy év alatt az EU-ban – tette közzé az Eurostat. Ez önmagában nagyon nagy áremelkedés, de van néhány ország, amely nagyon boldog volna, ha megúszta volna egy 18 százalékos drágulással. A listán harmadik Észtország és Szlovákia például 32,2 százalékos kenyérdrágulást produkált, Litvánia 33,3 százalékosat,
Magyarország pedig majdnem kétszer ekkorát, 65,5 százalékosat.
Az Eurostat egy ábrára is tette a 27 tagállam kenyérárainak változását. Fogalmazhatunk úgy is, hogy egy kicsit mintha kiemelkedne a magyar mutató a többi közül:
A lista végén Franciaország és Hollandia áll. Ez az a két EU-tagállam, ahol sikerült 10 százalék alatt tartani a kenyér árának emelkedését, csak 8,2, illetve 9,6 százalékkal drágult egy év alatt.
Az Eurostat arról írt: az általános európai élelmiszer-drágulás egyik legfőbb oka az ukrajnai háború, ugyanis Oroszország és Ukrajna is kulcsfontosságú alapanyag-beszállító. A magyar kenyér extrém drágulásának más okai is vannak, a pékek például már januárban, jóval a háború kitörése előtt figyelmeztettek, hogy a malmok jelentősen meg fogják emelni a liszt árát. A problémákat tetézte az, hogy súlyos aszály volt a nyáron, a gabonatermés gyenge lett, az energiaköltségek megugrottak, és egyre nagyobb bérköltségeket kell kigazdálkodni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.