Gazdaság Sztojcsev Iván 2022. szeptember. 08. 09:00

Negyedszázados rekordokat dönt az infláció, 30,9 százalékkal drágultak az élelmiszerek

Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

1998 első hónapjai óta nem volt olyan magas infláció, mint most, 15,6 százalékkal emelkedtek az elmúlt egy évben a fogyasztói árak. Az élelmiszerek átlagosan 30,9 százalékkal drágábbak, mint egy éve, a maginfláció pedig 19 százalékosra ugrott. És a megemelt energiaszámlák még csak ez után jönnek.

15,6 százalékos volt az infláció augusztusban – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. Évtizedek óta nem láttunk ekkora drágulást:

a mostaninál magasabb utoljára 1998 első negyedévében volt az infláció.

A havi infláció is kimondottan nagy: júliusról augusztusra 1,8 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. A nyár általában nem az az időszak szokott lenni, amikor nagy átárazásokba vágnak bele a cégek, de idén már semmin nem kell csodálkoznunk.

A gyorsan változó tételektől megtisztított maginfláció az egy hónappal korábbi 16,7 százalékosról 19 százalékra változott. A nyugdíjas-infláció pedig, azaz az idősek fogyasztási szokásai szerint átsúlyozott mutató 15,7 százalékos.

A megemelt rezsi még nem is látszik a mostani inflációs számon, hiszen az első rezsiemelés utáni számlák csak augusztus végén, szeptember elején érkeztek meg. Igaz, azt már a rosszabb időkre felkészülés jelének is tekinthetjük, hogy a palackos gáz ára 27 százalékkal ugrott meg. Az ellenben már bekerült az augusztusi adatba, hogy a hatósági áras üzemanyagra jogosultak köre szűkült, így 6,2 százalékkal drágább a benzin és a gázolaj, mint tavaly augusztusban volt.

Egy hónapja ilyenkor az EU hatodik legnagyobb inflációja volt a magyar, de teljesen másképp okokból, mint a többi országban: máshol az energia drága, nálunk eddig az nem volt túlságosan drága, minden más viszont nagyon. A 293 termékcsoport közül, amelyből az Eurostat kiszámolja a maga inflációs adatát, 98-ban a három legdurvább drágulás között van a magyar, 48-ban pedig az első helyen áll az itteni áremelkedés az EU-s listán. Ez azért is érdekes, mert eddig a háztartási energia árának rögzítése igencsak visszafogta a magyar inflációt, most pedig majd hamarosan figyelhetjük, ahogy ebben is szembejön a piaci valóság – de addig még van egy kis idő.

A most kiadott adat részletesen a következőképp állt össze:

  • Az élelmiszerek átlagosan 30,9 százalékkal drágábbak, mint egy éve,
  • az alkoholos italok és a dohányáruk 13,1 százalékkal,
  • a tartós fogyasztási cikkek átlagára 14,8 százalékkal nőtt,
  • az „egyéb cikkek” nevű csoport, benne az unalmas név ellenére például az üzemanyagokkal, gyógyszerekkel, háztartási fogyó cikkekkel, lakásjavító eszközökkel átlagosan 11,9 százalékkal drágult,
  • a szolgáltatások 7,7 százalékkal kerülnek többe,
  • a ruhák 5,5 százalékkal,
  • a háztartási energia pedig most utoljára még csak 2,1 százalékkal.

Az élelmiszerek közül a legdurvábban a margarin (66,9%), a kenyér (64,3%), a sajt (61%), a száraztészta (57,9%), a tejtermékek (54,7%), a vaj és vajkrém (54,5%), a péksütemények (45,4%), a tojás (42%), a rizs (40,9%), a baromfihús és az édesipari lisztesáru (40,4%) drágult. A tartós fogyasztási cikkek közül 20 százalék fölött nőtt a konyha- és egyéb bútorok ára (20,9), az új személygépkocsikért 19,9, a szobabútorokért 19,3, a használt személygépkocsikért 18,1 százalékkal kellett többet fizetni.

Az állateledelek ára 40,3, a palackos gázé 27,4, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 26,7, a testápolási cikkeké 20,3 százalékkal lett magasabb.

A szolgáltatásokon belül a taxi 27,3, a lakásjavítás és -karbantartás 21,7, a járműjavítás és -karbantartás 18,1, az üdülési szolgáltatás 13,5 százalékkal került többe.

Az élelmiszerárak drágulása egészen elképesztő tempóban zajlik. Hogy a mostani adatot tudjuk hova tenni, azt érdemes visszaidézni: 2021-ben az egész évben 4,1 százalékkal nőttek az élelmiszerek árai, most csak júliusról augusztusra 3,3 százalékkal. Az elmúlt egy év drágulása pedig 1995-öt idézi, akkor nőtt meg az élelmiszerek ára egy év alatt 31 százalékkal (persze az 12 hónap mutatóinak átlaga volt, nem egy egyszeri szám, mint a mostani).

Ez látszott a hvg.hu bevásárlókosarában is: az élelmiszerárstop gyakorlatilag hatástalan, annyira nő egyszerre minden étel ára, hogy a hat árrögzítés szinte észrevehetetlen marad, ráadásul a néhány rögzített árú termék miatti bevételkiesést mások árának emelésében is visszahozzák a boltok.

Most pedig már azt a kérdést kell feltenni: hol lesz mindennek vége? Az MNB háromhavonta adja ki az Inflációs jelentést, a legutóbbi, június végi előrejelzésben úgy kalkuláltak, hogy a második félévben valahol 14 százalék körül tetőzhet az infláció, lehet olyan hónap, amikor a 16 százalékot is elérheti – most már hatalmas meglepetésnek számítana az is, ha a mostani adat volna a tetőzés. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke augusztusban már arra célzott, hogy a 20 százalék körüli áremelkedés sem kizárt. Ezt úgy számolta ki, hogy a rezsi emelése miatt 3 százalékponttal magasabb infláció várható, vagyis az eredeti prognózisra ennyit rá kell tenni.

És tényleg valószínű, hogy a java csak most jön. A megemelt rezsiszámlák csak most jönnek, az ipari termelői árak az egekben járnak, 38 százalékkal a tavaly ilyenkori felett, a cégeknek továbbra is az eddiginél jóval nagyobb bérköltséget kell kigazdálkodniuk, és akkor még mindig ott tartunk, hogy marad a benzinárstop – izgalmas idők jönnek, még ha ezekről az izgalmakról sokan szívesen le is mondanának.

zöldhasú
Hirdetés