Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint Oroszország azért növeli az Európára kifejtett nyomást – és azért zárta el a gázszállítást is az Északi Áramlat 1. vezetéken – mert azt akarja, hogy a földrész lakói ne élhessék tovább normális életüket. Ezt alátámasztani látszik az a Siemens-közlemény is, amely szerint a gázvezeték turbináján észlelt olajszivárgás nem adna okot a szállítás teljes leállítására.
Zelenszkij szerint, amit Oroszország nem képes elérni Európában hagyományos fegyverekkel, azt megpróbálja kikényszeríteni az energia fegyverként való használatával. „Szegénységgel és politikai káosszal támad ott, ahol nem képes ezt megtenni rakétákkal” – hangsúlyozta. Az ukrán államfő szerint Oroszországot csak az európaiak egységes fellépésével lehet meghátrálásra kényszeríteni, és a győzelemhez arra is szükség van, hogy a világ korlátozza Moszkva olaj- és gázexportból származó profitját.
A Siemens, amely megépítette az Északi Áramlatot működtető turbinákat, egy hivatalos nyilatkozatban közölte, nem valódi indokokra hivatkozva rendelte el a Gazprom az Oroszországot és Németországot közvetlenül, a tenger alatt összekötő vezeték lezárását. A cég szerint a Portovaja kompresszorállomáson észlelt olajszivárgás műszakilag nem indokolja a gázvezeték leállítását. „Az ilyen szivárgások általában nem befolyásolják a turbina működését, és a helyszínen javíthatók. Ez a karbantartási munkák keretében rutineljárás" – áll a nyilatkozatban, amely szerint eddig az ilyen meghibásodások nem vezetettek a gázszállítás leállításához. A Siemens azt is hangsúlyozta, az orosz fél nem kérte fel őket a karbantartási munkálatok elvégzésére.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő vasárnap azt mondta, az Északi Áramlat leállíttatása nem a Gazprom hibája, hanem azon európai politikusoké, akik hibás szankcióspolitikájukkal lehetetlenné tették a vezték berendezéseinek karbantartását.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.