Gazdaság hvg.hu 2022. augusztus. 31. 10:28

Az autógyárak és a boltok visszafogták a beruházásaikat, az ingatlanszektorban óriási a növekedés

Majdnem 8 százalékkal több beruházás volt idén április és június között, mint egy évvel korábban, főleg azért, mert a lakásépítések, az ingatlanfelújítások és a villamosgép-gyártók jócskán felfelé húzták az átlagot.

Az idei második negyedévben 7,8 százalékkal több beruházás volt Magyarországon, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Január-márciushoz képest 2,5 százalékos volt a növekedés.

A beruházások növekedését a KSH „a háztartások erőteljes aktivitásával” magyarázza – az év eleji és a tavaly év végi kormányzati pénzosztásnak itt látszik az eredménye. Ez főleg abban mutatkozik meg, hogy a lakásépítéseknél és az ingatlanfelújításoknál óriási volt a növekedés, az ingatlanhoz kötődő beruházásokból összesen 18,7 százalékkal volt több, mint egy éve.

A feldolgozóipar beruházásainál is jókora növekedést mért a KSH, 24,9 százalékos a többlet 2021 április-júniusához képest. Itt főleg a villamosgép-gyártásban volt jelentős emelkedés, érdemes viszont hozzátenni, hogy a járműgyártás és a gyógyszeripar fejlesztései csökkentek.

A kereskedelemben 1,4 százalékos visszaesést mértek, főleg azért, mert a nagykereskedelemben tevékenykedő vállalkozások visszafogták beruházásaikat.

A szállítás, raktározás beruházási volumene 12 százalékkal esett vissza. Ez nagyon látványos esés, de a fő okai között inkább az van a KSH szerint, hogy tavaly ilyenkor volt nagyon magas a mutató.

A mezőgazdaságban 25 százalékos volt a növekedés, a „művészet, szórakoztatás, szabadidő” gyűjtőnevet kapó ágazatban pedig 29,7 százalékos visszaesést mértek, a mai Magyarországon egész váratlan módon azért, mert a versenysportban kevesebb lett az új beruházás.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.