A gazdasági lap szerint az elmúlt tíz évben csak kétszer fordult elő, hogy a mostaninál is több gáz töltöttek a tárolókba nyáron.
A szokottnál sokkal gyorsabb ütemű volt az elmúlt hetekben a földgáz betárolása Magyarországon, ugyanis az előző tíz évben csak kétszer fordult elő, hogy a mostaninál is több gázt töltöttek a tárolókba nyáron. Ennek ellenére a telítettség továbbra sem kiemelkedő, azt pedig nem könnyű megjósolni, mire lesz elegendő a tartalék, mert minden a téli szállításoktól függ – írja erről a G7.
A portál elemzésében kitér rá, hogy június eleje és augusztus közepe között napi átlagban több mint 23 millió köbméter gáz került a magyar gáztárolókba, így összesen közel 1,8 milliárd köbméter tartalék gyűlt össze ebben az időszakban. Ez kifejezetten soknak számít. Ugyanis az elmúlt tíz évben csak 2017-ben és 2019-ben volt ennél is gyorsabb ütemű a betárolás, noha előfordult, hogy feleennyi gáz sem gyűlt össze a nyári hónapokban. Ami viszont most különösen érdekes, az az, hogy a jelenlegi töltöttség
többéves összevetésben sem számít kiugrónak.
A G7 rámutatott: augusztus közepén 58 százalék körül jártunk, ami szinte pontosan megfelel a sokévi átlagnak, de az elmúlt négy évben mindig több gázunk volt az évnek ebben az időszakában. Mindennek az az oka, hogy idén nagyon későn kezdődött el a betárolás, és tavasz középre rendkívül alacsony szintre sikerült ledolgozni a tartalékokat. Ráadásul míg az elmúlt években már április közepén megindult a tartalékolás – így ettől kezdve növekedett a tárolókban lévő mennyiség –, erre ezúttal csak május elején került sor.
Legalább 80 százalékban fel kell tölteni az uniós gáztározókat tél előtt
Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.
A G7 szerint az is furcsa ebben a helyzetben, hogy mindezt egy kifejezetten kedvező pozícióból sikerült elérni, hiszen tavaly ősszel jóval 80 százalék felett volt a tárolók telítettsége. Csak éppen 2021 novemberétől – vélhetően az árak rohamos emelkedése miatt – nagyon kevés (orosz) gáz érkezett az országba, így a folyamatos import helyett inkább a tartalékokat égettük. A különböző tárolókban amúgy elvileg közel 6,5 milliárd köbéter gázt lehet felhalmozni, ami a teljes éves magyar fogyasztás kétharmada, a lakossági felhasználást pedig majdnem két évig fedezné.
Csakhogy a teljes éves fogyasztás háromnegyede az október és április közötti időszakra esik.
A portál szerint, ha a jelenlegi tartalékkal vágnánk neki a télnek, és a tavalyi ütemben használnánk fel a készleteket, akkor nem lenne elég a betárolt gáz mennyisége, és már valamikor február végén, március elején kiürülnének a tárolók. A lap úgy összegez: érdemes lenne elérni a 75-80 százalékos töltöttségi szintet, ami az elmúlt hetek tendenciája alapján egyáltalán nem irreális célkitűzés szerintük.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.