Gazdaság Lengyel Miklós 2022. augusztus. 01. 13:20

Két évvel a pusztító robbanás után: tűz a gabonatárolókban, kenyérhiány Libanonban

Tűz pusztított Bejrút kikötőjében, ahol két éve egy hatalmas robbanás 6500 embert megsebesített és kétszázat megölt. Két gabonatároló összeomlott, és továbbiak is veszélyben vannak. Libanon súlyos gabonahiányát azonban nem ez okozza.

Két és félszer annyiba kerül a kenyér a feketepiacon, mint a hivatalos ár, de a pékségekben nagyon hamar elfogy az állam által támogatott árú élelmiszer - írja a Le Monde a libanoni helyzetről két évvel az után, hogy egy detonáció megrongálta a bejrúti kikötő gabonasilóit. A mostani kenyérhiány oka azonban más: miközben a közel-keleti ország gabonaszükségletét 80 százalékban Ukrajnából fedezi, a háború sújtotta országból eddig nem jött gabona. Eközben ráadásul a libanoni fizetőeszköz elveszítette értékének 90%-át a dollárhoz viszonyítva.

A helyzetet tovább súlyosbította az a július közepén kezdődött tűz, amelynek a során vasárnap összeomlott több tároló a bejrúti kikötőben, ezekben még mindig háromezer tonna búzát és egyéb gabonát tároltak. A két évvel ezelőtti robbanás után megsérült silók a helyreállítással kapcsolatos tehetetlenség szimbólumai lehetnek, de - mint a Le Monde megjegyzi - az elbontást az is akadályozta, hogy többen emlékhelynek akarták nyilvánítani - kérdés, hogy ezt még most is így látják-e.

A libanoni hatóságok néhány napja megakadályozták 5000 tonna liszt megvásárlását, Ukrajna kérésére lopott árunak minősítették azt. Az oroszok az elfoglalt ukrán területekről orosz kikötőkön keresztül próbálják meg értékesíteni a gabonát, amelyet elsősorban a Közel-Keletre és Észak-Afrikába szállítanak. A szíriai rangjelzésű Laodicea szerdán próbált kikötni a libanoni Tripoliban. Az ukrán gabona helyzete azóta megoldódni látszik: az ENSZ és Törökország közvetítésével Moszkva és Kijev megegyezett az ukrán gabonaszállító hajók kijutásáról, az első szállítmány hétfőn el is indult Ukrajnából, ahol mintegy 20 millió tonna gabona vár elszállításra.

Ez azonban egyelőre nem enyhíti a kenyérhiányt Libanonban: a pékségek előtt hajnalban kell sorban állni, ha valaki a hivatalos áron akar kenyérhez jutni. A tehetetlen kormányzat a pékeket vádolja azzal, hogy a támogatott árú kenyér helyett inkább péksüteményeket készítenek, és közben külföldre mutogat: az ukrajnai háborúra hivatkozik, segélyt kér a Világbanktól és más nemzetközi szervezetektől. A Világbank csak csöpögteti a támogatásokat, mert szeretne átlátható viszonyokat Libanonban, de erre semmi esély sincsen. A parlament mindenestre úgy döntött Bejrútban, hogy a legutóbb érkezett 150 millió dollárt arra fordítják, hogy kedvező hiteleket nyújtsanak a pékeknek, akik ily módon a kenyérhiány enyhítését ígérik Libanonban - számolt be a francia közszolgálati RFI tudósítója Bejrútból.

Képünkön: hosszú sor áll egy bejrúti üzlet előtt kenyérre várva

zöldhasú
Hirdetés