Egyelőre nem tudni mire, de 8,2 milliárd forintos keretszerződést kötött tavaly az Innovációs és Technológiai Minisztérium a jó orosz kapcsolatai miatt Mr. Oroszországként ismert Klaus Mangold üzletember tanácsadó cégével. A továbbra is Palkovics László vezette, de már Technológiai és Ipari Minisztériumnak nevezett tárca még nem válaszolt a hvg.hu-nak arra, milyen tanácsok érnek havi egymilliárd forintot.
Évek óta fizet az állam különféle minisztériumain – korábban a Miniszterelnökségen, az utóbbi években az innovációs tárcán – keresztül százmilliós nagyságrendű összegeket tanácsadásért egy német üzletember érdekeltségeinek, de nemrég nagyságrendet léptek, mivel
tavaly decemberben az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a 2021.12.22.–2022.07.31. közötti nagyjából 8 hónapra bruttó 8,2 milliárd forint keretösszegű tanácsadói szerződést kötött a Mangold Consulting GmbH-val, vagyis a megbízás értéke havonta körülbelül egymilliárd forint.
A Mangold Consulting GmbH a jó orosz kapcsolatai miatt Mr. Oroszországként ismert Klaus Mangold üzletember érdekeltsége, aki szakértelmével korábban például a paksi bővítés uniós elfogadtatásában is segítette a magyar kormányt. A hvg.hu is írt arról, hogy Mangold készítette elő azt a 2013-as titkos találkozót, amelyen Orbán Viktor miniszterelnök és Szergej Kirijenko, az orosz Roszatom vezetője lényegében megállapodott arról, hogy az oroszok fogják építeni Paks II.-t.
A Kremlbe bejáratos, Vlagyimir Putyin orosz elnököt közelről is ismerő Mangold tanácsát 2013 óta kérik ki a Fidesz-kormányok. Az pedig már a Direkt36 által közérdekű adatigényléssel megszerzett szerződésekből derült ki később, hogy nem is kevés pénzt fizet a magyar kormány a tanácsokért. A Lázár János vezette Miniszterelnökség 2017 júliusa és 2018 májusa közötti időszakra bruttó 650 ezer euró (akkori árfolyamon 201 millió forint) értékben szerződött Mangold cégeivel.
Lázár után Palkovics fizetett Mangold tudásáért
A tanácsadó a Miniszterelnökségen keresztül abban az időben uniós költségvetéssel, energiapolitikával, digitalizációval, elektromos autók elterjedésével összefüggő kérdésekben segítette a magyar kormányt. Miután a 2018-as választást követően Lázár kiesett a kabinetből, az ipar- és az energiaügyekért is felelős Palkovics László tárcája fizette Mangoldot: az ITM a következő másfél évben hét, 380 millió forint összértékű tanácsadói szerződést kötött Mangold cégével.
Tavaly decemberben pedig egyetlen, de sokkal nagyobb összegűt, áfával együtt valamivel több, mint 8,2 milliárd forintos keretszerződést kötött a Palkovics vezette tárca a Mangold Consulting GmbH-val – derült ki a kormány honlapjára idén július 21-én feltöltött szerződéslistából, amelyen a Momentum parlamenti képviselője, Tompos Márton is kiszúrta a kontraktust, és Facebook-bejegyzésében levezette, hogy
ez csaknem 54 millió forintos napidíjat jelent a »Mr. Oroszországként« ismert német üzletember cégének.
Természetesen csak akkor, ha a keretösszeget az utolsó fillérig megkapja a Mangold Consulting. Ennek kiderítésére a hvg.hu a már Technológiai és Ipari Minisztérium néven működő tárcához fordult kérdéseivel, ám cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Elkértük a szerződést és a teljesítésigazolásokat is, emellett arra voltunk kíváncsiak, hogy:
- pontosan milyen jellegű tanácsadásra szól a szerződés?
- szóbeli vagy írásos tanácsadásra vonatkozik a szerződés?
- milyen témákkal kapcsolatos tanácsadásra vonatkozik a szerződés?
- min módosított a szerződés 1-es módosítása, ha a bruttó keretösszeg változatlan maradt?
- mostanáig a 8,2 milliárdos keretösszegből mekkora összeg került ténylegesen kifizetésre?
A hvg.hu korábban arról is írt, hogy Klaus Mangold lobbista idehaza 2016-ban került az érdeklődés középpontjába, miután kiderült, hogy Günther Oettinger volt uniós biztos az ő magángépével érkezett Budapestre hivatalos tárgyalásaira. Az Együtt akkori európai parlamenti képviselőjének, Jávor Benedeknek a kérdésére végül is elismerték a közös utat.
A sajtóban akkor azt valószínűsítették, hogy Mangold és Oettinger is közreműködött abban, hogy az Európai Unió ne akadályozza meg az orosz beruházásban megvalósuló atomerőmű-bővítést Magyarországon. Oettinger tagadta, hogy a budapesti útján Paksról tárgyalt volna Orbánnal, és azt állította, hogy a repülőutat a magyar kormány fizette.
(Nyitóképünkön Klaus Mangold és Vlagyimir Putyin)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.