A szakértők szerint évek kellenének ahhoz, hogy új bányákat nyissanak Magyarországon.
Van egy Riz Gábor nevű képviselőnk, aki Ózd környékéről való, és ő a bányászokkal foglalkozott korábban is, és vizsgáltuk vele, hogy a barnakőszénbányák újranyithatók-e. Most miniszteri biztosként kapott egy megbízást, hogy ezt gyorsítsa föl, nézzük meg, a barnakőszénbányáinkat újra tudjuk-e indítani – mondta péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádiónak.
A kormányfő az elszálló földgázárak miatt nyúlna vissza a fosszilis energiahordozókhoz, azonban a Magyar Hangnak nyilatkozó bányászati szakértők az újraindítás nehézségeire figyelmeztettek. Szőke András, a Bánya-, Energia, - és Ipari Dolgozók Szakszervezetének borsodi elnökségi tagja azt mondta a lapnak, hogy 5-10 éven belül lehetne újraindítani a barnakőszén-kitermelést.
A legnagyobb problémát a képzett vájárok hiánya jelenti. Szőke szerint, a legfiatalabb generáció, ami még kiismeri magát a tárnákban, most 53-54 éves, és nem fog vájármunkát végezni, legfeljebb a fiatalabbakat tanítják majd. A képzésük ráadásul évekig tartana.
Az egykori bányász szerint a lezárt bányák újranyitása rengeteg időt és pénzt vinne el, egyszerűbb lenne újakat nyitni.
Farkas Sándor Györgyné okleveles bányamérnök, a Miskolci Egyetem docense úgy saccolt a lapnak, hogy a vájárok és a technikusok képzése talán 3-4 éven belül megoldható, a bányák újranyitásához pedig szintén évek kellenek.
(Képünk illusztráció)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.