Gazdaság Serdült Viktória 2022. július. 29. 17:39

Az MCC-színpadon vitázott össze Csányi Sándor és a Magyar Bankholding vezérigazgató-helyettese

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Az OTP elnök-vezérigazgatója azt firtatta a Bankholding vezetőjétől, hogy kik is tulajdonképpen a tulajdonosaik.

Miért jó egy bank, ha magyar – ezzel a címmel tartottak panelbeszélgetést Esztergomban az MCC Feszten, ahol egy színpadra ült Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, Puskás András, a Magyar Bankholding vezérigazgató-helyettese és Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója.

Az alkalom azért is volt pikáns, mert OTP konkurenciájának szánt Magyar Bankholding (MKB, Busapest Bank, Takarék) komoly kormányzati hátszéllel indult, a Gránit Bankban pedig tavaly Tiborcz István, Orbán Viktor vejének BDPST-je vásárolt többségi tulajdont Hegedüs Évától, aki vezető tisztségét megtartotta. 

Nem meglepő talán, hogy a beszélgetés egy részében kisebb vita alakult ki arról, hogy miben segíthet a magyar háttér. Puskás András a kérdésre válaszolva azt mondta: számukra nagyon fontos a magyar kormány támogatása, „nagyon komolyan” csatlakoznak a kormányzati intézkedésekhez, és fontos stratégia céljuk, hogy 2024 után akvizíciókkal nemzetközi szereplővé váljanak a kárpát-medencei országokban.

Ezután Csányi Sándorhoz került a mikrofon, az OTP elnök-vezérigazgatója megragadta az alkalmat, és azt kérdezte Puskáshoz fordulva, meg tudja-e mondani, hogy a 30 százalékos magyar tulajdon mellett ki a többi tulajdonos? Amikor a Bankholding elnöki tanácsadója erre az alapokat és a sajtóban már megjelent cikkeket említette, Csányi a közönséghez fordult és annyit jegyzett meg:

„ennyire transzparens a Magyar Bankholding és az MKB tulajdonosi szerkezete”.

Csányi úgy vélte, nincs transzparensebb és ellenőrzöttebb működés, mint egy tőzsdére vitt cég, mert nekik nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi felügyelet elvárásaira is figyelniük kell. 

A történethez hozzátartozik, hogy az OTP részvényei messze a legnagyobb forgalmat bonyolítják a Budapesti Értéktőzsdén, ez az MKB-ról távolról se mondható el, a tőzsdére vitele egyszerűen része volt a bank EU-val elfogadott szanálási tervének.

Fazekas István

„Azt tartom fontosnak, hogy a döntések itt szülessenek Magyarországon, de a magyar nem jelent semmit, hiszen itt is vannak mindenféle emberek” – mondta. Majd hozzátette: „Nagyon drukkolok az MKB-nak, hiszen az OTP részt vett a szanálásában, ami nekünk került a legtöbbe. Remélem nem fog újra sor kerülni rá.” Úgy fogalmazott, az ő érdekük, hogy a legszigorúbb felügyelet legyen és transzparens legyen a magyar bankszektor.

A kritikákra reagálva Puskás gyorsan hozzátette: örül, hogy vita van, de egyébként nagyon jó a kapcsolatuk intézményi szinten az OTP-vel, sőt az MKB is tőzsdén jegyzett társaság. 

A beszélgetés egy részében az ukrán válságról is szó esett, ami a leginkább az OTP-t érinti. Csányi erre azt válaszolta, hogy a bank stabil, és mindig is az volt, „csendes tengerek pedig amúgy sem nevelnek ügyes tengerészeket”. A részvényeseknek pedig azt üzente: tartsanak ki, nehogy eladják, lesz még az OTP 20 ezer forint. 

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.