Az OTP elnök-vezérigazgatója azt firtatta a Bankholding vezetőjétől, hogy kik is tulajdonképpen a tulajdonosaik.
Miért jó egy bank, ha magyar – ezzel a címmel tartottak panelbeszélgetést Esztergomban az MCC Feszten, ahol egy színpadra ült Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, Puskás András, a Magyar Bankholding vezérigazgató-helyettese és Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója.
Az alkalom azért is volt pikáns, mert OTP konkurenciájának szánt Magyar Bankholding (MKB, Busapest Bank, Takarék) komoly kormányzati hátszéllel indult, a Gránit Bankban pedig tavaly Tiborcz István, Orbán Viktor vejének BDPST-je vásárolt többségi tulajdont Hegedüs Évától, aki vezető tisztségét megtartotta.
Nem meglepő talán, hogy a beszélgetés egy részében kisebb vita alakult ki arról, hogy miben segíthet a magyar háttér. Puskás András a kérdésre válaszolva azt mondta: számukra nagyon fontos a magyar kormány támogatása, „nagyon komolyan” csatlakoznak a kormányzati intézkedésekhez, és fontos stratégia céljuk, hogy 2024 után akvizíciókkal nemzetközi szereplővé váljanak a kárpát-medencei országokban.
Ezután Csányi Sándorhoz került a mikrofon, az OTP elnök-vezérigazgatója megragadta az alkalmat, és azt kérdezte Puskáshoz fordulva, meg tudja-e mondani, hogy a 30 százalékos magyar tulajdon mellett ki a többi tulajdonos? Amikor a Bankholding elnöki tanácsadója erre az alapokat és a sajtóban már megjelent cikkeket említette, Csányi a közönséghez fordult és annyit jegyzett meg:
„ennyire transzparens a Magyar Bankholding és az MKB tulajdonosi szerkezete”.
Csányi úgy vélte, nincs transzparensebb és ellenőrzöttebb működés, mint egy tőzsdére vitt cég, mert nekik nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi felügyelet elvárásaira is figyelniük kell.
A történethez hozzátartozik, hogy az OTP részvényei messze a legnagyobb forgalmat bonyolítják a Budapesti Értéktőzsdén, ez az MKB-ról távolról se mondható el, a tőzsdére vitele egyszerűen része volt a bank EU-val elfogadott szanálási tervének.
„Azt tartom fontosnak, hogy a döntések itt szülessenek Magyarországon, de a magyar nem jelent semmit, hiszen itt is vannak mindenféle emberek” – mondta. Majd hozzátette: „Nagyon drukkolok az MKB-nak, hiszen az OTP részt vett a szanálásában, ami nekünk került a legtöbbe. Remélem nem fog újra sor kerülni rá.” Úgy fogalmazott, az ő érdekük, hogy a legszigorúbb felügyelet legyen és transzparens legyen a magyar bankszektor.
A kritikákra reagálva Puskás gyorsan hozzátette: örül, hogy vita van, de egyébként nagyon jó a kapcsolatuk intézményi szinten az OTP-vel, sőt az MKB is tőzsdén jegyzett társaság.
A beszélgetés egy részében az ukrán válságról is szó esett, ami a leginkább az OTP-t érinti. Csányi erre azt válaszolta, hogy a bank stabil, és mindig is az volt, „csendes tengerek pedig amúgy sem nevelnek ügyes tengerészeket”. A részvényeseknek pedig azt üzente: tartsanak ki, nehogy eladják, lesz még az OTP 20 ezer forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.