Gazdaság hvg.hu 2022. július. 25. 16:37

Melegebb a Duna, emiatt kevesebbet termelhet a paksi atomerőmű

A sajtóban megjelent hírek szerint a létesítmény néhány tíz megawattal kisebb teljesítménnyel üzemel.

A kánikula miatt emelkedett a Duna hőmérséklete, ez pedig a paksi atomerőmű energiatermelésére is hatással van. A létesítmény ugyanis a folyó vizét használja a hűtéshez – írj a Portfolio.hu.

Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. négyfokozatú intézkedési tervvel rendelkezik a Duna alacsony vízállásához kapcsolódóan. A fokozatok meghatározott vízszintek elérésekor lépnek érvénybe. Jelenleg az 1. fokozat szintjét értük el, amely az előírt előkészítő műszaki intézkedések végrehajtásán kívül az erőmű működésére nincs hatással, az energiatermelést nem befolyásolja – közölte a lap érdeklődésére az atomerőmű.

A kommüniké szerint tehát minden rendben. A Portfolio azonban úgy véli, hogy a folyó felmelegedése már egyértelműen hat az energiatermelésre, ugyanis – a létesítmény önfogyasztását levonva – több tíz megawattal kisebb teljesítmény volt tapasztalható az atomerőmű honlapján közölt információkhoz képest. A portál az átviteli rendszer irányítójának adataira hivatkozik, amik szerint az erőmű termelése csak 1810-1830 MW körül alakult. A portál úgy véli, hogy mivel egyéb okok kizárhatók, a termelés csökkenését minden valószínűség szerint a vízhőmérséklet emelkedése, illetve az atomerőmű kondenzátorainak romló hatásfoka idézhette elő.

A lap szerint amint a Duna hőfoka átlépi a 25 Celsius-fokot, az atomerőműnél folyamatosan figyelik a hőmérsékletetét, és ha a víz hőmérséklete túllépné a határértéket, meghatározott villamosteljesítmény-csökkentést hajtanak végre.

A paksi atomerőmű mellett más magyarországi erőművek is a Dunából veszik a hűtővizet, így a nagyobb, 50 MW beépített teljesítmény feletti hazai erőművek közül a Gönyűi Kombinált Ciklusú Erőmű, a Kelenföldi Erőmű, a Csepel II Erőmű, illetve a Dunamenti Erőmű is.

Oyan máskor is volt, hogy a Duna túlmelegedett a paksi atomerőműnél.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.