Kormányrendelet született csütörtökön arról, hogy a kormányzat különleges földgázkészletet hozhasson létre. A feladatot a Magyar Szénhidrogén Készletezési Szövetség kapja, amely az ehhez szükséges 740 millió köbméter gázt hitelből vásárolhatja majd meg nyílt pályázat nélkül. Az állam közel 735 milliárd forint értékig vállal készfizetési kezességet.
Különleges földgázkészlet felállításáról döntött a kormány – derül ki a csütörtöki második, késő este kiadott Magyar Közlönyből (az aznapi elsőben a rezsicsökkentés csökkenétésnek a részletei szerepeltek).
A Magyar Közlöny megjelenésének idején épp Sepsiszentgyörgyön focimeccset néző Orbán Viktor kormányfő által jegyzett rendelet értelmében a különleges földgázkészlet az a földgázmennyiség, amit az energiapolitikáért felelős miniszter meghatároz. A különleges készletet a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) hozza létre, tároltatja, és értékesíti, egészen jövő április 1-ig.
A készlet mértéke legfeljebb 7 811 000 MWh lehet (ez több mint 740 millió köbméter földgázt jelent, érdekes módon nagységrendileg ekkora mennyiségű földgázt beszerzésének szándékával utazott csütörtökön Moszkvába Szijjártó Péter külügyminiszter).
700 millió köbméter gázt vásárolna Magyarország, Szijjártó Moszkvában tárgyalt
A külügyminiszter szerint ekkora igényt jelenleg lehetetlen teljesíteni orosz forrás nélkül.
A rendeletben az MSZKSZ-nek előírják, hogy a különleges földgázkészletet külön kell nyilvántartania, de nem csak a gázt, hanem a vele kapcsolatos számvitelt, a kezelésével kapcsolatos egyéb költségeket, bevételeket. Az is előrják számára, hogy a földgázt egyetemes fölgázkereskedőtől vásárolhatja meg, a hazai tárolókban kell tárolnia, de több tároló között megosztva úgy, hogy Magyarország biztonsági tárolójába, a Szőreg-1-be a rendelet értelmében csak kevesebb mint a felét tölthetik be, illeve hogy ez a gázkészlet
- nem szolgálhat zálogjog és biztosítéki célú vételi jog alapjául,
- mentesül a végrehajtás alól.
Megszabják azt is, hogy legfeljebb mennyiért lehet az ide szánt gázt megvásárolni, de konkrét összeg nincs, annyit írnak, hogy
az ár nem lehet magasabb, mint a szerződéskötés időpontjában érvényes piaci árak alapján képzett és legfeljebb az MGP pontig (virtuális kereskedelmi pont ) felmerülő, a rendszerhasználati díjakat, a kapcsolódó árfixálás költségeit tartalmazó ár.
Ezen felül azt is kimondja a rendelet, hogy a különleges földgázkészletnek sem a beszerzése, sem az értékesítése nem minősül a földgázellátásról szóló 2008. XL. törvény szerint földgáz-kereskedelemnek.
Arról, hogy mikor, kinek mennyit és mennyiért lehet eladni (a beszerzési árnál semmiképp sem drágábban) ebből a készletből, az energetikáért felelős miniszter – vagyis Palkovics László – dönthet miniszteri rendelettel. Arról is ő dönt, hogy meddig tartja indokoltnak a különleges földgázkészlet fenntartását, de ha jövő március 1-ig nem hosszabbítja meg, akkor március 5-ig döntenie kell az eladásáról.
A különleges földgázkészlet különlegességét csak fokozza, hogy a kormány külön határozatban vállal “készfizető egyedi állami kezességet” (a Pénzügyminisztériumon keresztül) a gáz beszerzéséhez szükséges hitel 100 százalékáért,
a hitel összegét pedig 1 850 000 000 euróban (vagyis aktuális árfolyamon számolva közel 735 milliárd forintban) szabják meg,
egyúttal a finanszírozás sürgősségére tekintettel mentesítik a hitelfelvétel menetét a nyilvános pályázat kiírása alól, ehelyett “több bank együttes hitelnyújtására irányuló ajánlatkéréssel” valósulhat meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.