Nem hatotta meg a kormánytöbbséget a katatörvény szigorításának sok kritikája, a törvényalkotási bizottság csak a helyesírási és nyelvhelyességi hibákat kijavító módosítókat engedte át.
Sokan felháborodtak a katás adózásról szóló törvényjavaslaton, tüntetést is szerveztek ellene, és kérdéses, egyáltalán marad-e egyáltalán bárki – már persze a taxisokat leszámítva – akinek megéri ezt az adónemet választani az ősztől. Ezért is figyelhettük érdeklődve, hogy bead-e a Fidesz olyan módosító indítványt a keddi szavazás előtt, amely legalább részben felpuhítja a javaslatot. A törvénytervezetet hétfőn adták be a parlamentnek, kedd délután már meg is szavazhatják, ilyenkor lenne még lehetőség változtatni a részleteken egy-egy módosító megszavazásával. Volt már példa arra, hogy ezekben a módosítókban visszakozott legalább részben a kormánypárt, szóval tényleg nem tét nélküli mindez.
Persze nem a két ellenzéki módosítót érdemes figyelni, ezeket papírforma szerint lesöprik az asztalról. Az igazán fontos az, hogy a parlament Törvényalkotási Bizottsága mit ad be, általában ők gyűjtik össze azokat az indítványokat, amelyeknek nagy esélyük van arra, hogy tényleg átmennek. Össze is ült a bizottság, beadták az összegző módosítójukat, és így kiderült, hogy kilenc ponton is átírnák a törvénytervezet szövegét. Méghozzá a következő kilencen:
- azt, hogy közteherfizetési, egybeírjuk, nem kötőjellel,
- azt, hogy idetartozik, egybeírjuk,
- abba, hogy „értesítő levélben tájékoztatja kisadózót”, be kell tenni egy „a” névelőt,
- abban, hogy adó- és vámhatóság, a kötőjel után kell egy szóköz,
- a (4) bekezdése helyett elég azt írni, hogy (4) bekezdés,
- olyan szó, hogy bevélt, nincs, helyette azt kell írni, hogy bevételt, a különadó-fizetésit pedig kötőjellel írjuk,
- ahelyett, hogy „adó- és vámhatóság által nyomtatvány”, azt kell írni, hogy „adó- és vámhatóság által rendszeresített nyomtatvány”,
- azt, hogy teljeskörűen, egybeírjuk,
- és egy ponton az elé, hogy „kisadózó vállalkozások tételes adója”, oda kell tenni, hogy „a”.
Úgyhogy mindenki megnyugodhat, a magyar nyelv épségén vasszigorral őrködik a bizottság. A kisadózás szabályai felett már kevésbé, úgy tűnik, az átmehet a parlamenten abban a formában, ahogy a kormány eredetileg elképzelte.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke ezen biztosan nem csodálkozik, ő a Világgazdaságnak nyilatkozott arról: kizárt, hogy a módosítás még puhulna a szavazásig. Arról is beszélt, hogy az MKIK a januári indulás mellett állt ki, és ugyan a tervezet illeszkedik abba az irányba, amit a kamara javasolt, „kissé erőteljesre sikerült”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.