A szigetország élén álló dinasztia inkább a hatalomra koncentrált a gazdaság helyett, aztán jött a Covid.
Több ezer tüntető törte át az elnöki palota köré emelt barikádot Srí Lanka fővárosában, többen be is jutottak az épületbe. Ez az elmúlt időszak legnagyobb kormányellenes tüntetése Colombóban - számolt be a Reuters. A csődbe jutott országban folyamatosak a tüntetések, amelyeknek legalább 21 sebesültet követeltek már.
“Gazdaságunk teljesen összeomlott” - foglalta össze a helyzetet az új miniszterelnök, aki a szigeten uralkodó elnöki családtól, Radzsapakszáktól örökölte a hatalmat és a csődöt. A dinasztia húsz évig volt hatalmon némi megszakításokkal. Március óta tömegtüntetések követelték távozásukat. Gotabaja Radzsapaksza elnök előbb kivezényelte a katonaságot a tüntetők ellen, de azután lemondott. Mahinda Radzsapaksza miniszterelnök megelőzte őt, majd követte őket Bazil Radzsapaksza pénzügyminiszter.
“Gota go home” (Gota menj haza!) - skandálták a tüntetők.
Családi biznisz
Gotabaja és Mahinda állt az előtérben, övék volt a politikai hatalom, de a családban Bazil volt az ész. Ezért lett ő a pénzügyminiszter. Csakhogy attól, hogy ő volt a legokosabb a családban, még nem értett a pénzügyekhez.
A tábornokból lett elnök ezt egyáltalán nem vette észre. Az elnök kedvenc médiamogulja vacsorára hívta meg a pénzügyminisztert még múlt ősszel, hogy megtudakolja: hogy állnak a 22 milliós ország pénzügyei? “A pénzügyminiszter a legegyszerűbb kérdésekre sem volt képes válaszolni” - mesélte a londoni Guardian tudósítójának a médiamágnás, akit az elnök azért tartott, hogy eladja a Radzsapaksza család politikáját a népnek. “A pénzügyminiszternek halvány fogalma sincs semmiről, nekünk kampec” - vonta le a tanulságot a médiacézár.
Mahinda Radzsapaksza 2005-ben kezdte meg az ország eladósítását. Egyrészt ki kellett fizetni a tamilok elleni polgárháború költségeit, másrészt kiépíteni a turizmus infrastruktúráját. Nem megfeledkezve közben természetesen a családi vagyon gyarapításáról sem.
Sri Lanka időzített adósságbombán üldögélt. Az éves GDP 20 milliárd dollárról 80 milliárdra nőtt, de az adósságállomány meghaladta a 14 milliárd dollárt.
Gotabaja Radzsapaksza elnök 2019-ben került hatalomra. Az ország már óriási adósságpiramison üldögélt, de jöttek a turisták - elsősorban Kínából. Srí Lankát a világ legnépszerűbb turista célpontjai között tartották nyilván. Aztán beütött a Covid-járvány, és megjelent a csőd kísértete. Srí Lankanak különösen nagy peche, hogy a kínai turistákra alapozta jövőjét. Pekingben ugyanis meghirdették a zéró toleranciát a koronavírussal szemben, és az országot lezárták, a kínai turizmus megszűnt.
Gotabaja elnök Bazil Radzsapaksza pénzügyminiszter tanácsára unortodox gazdaságpolitikával igyekezett enyhíteni a bajokat. Csökkentette az adókat, amikor már szinte összecsaptak a hullámok Srí Lanka gazdasága fölött.
A nemzeti bank tanácsai ellenére nem fordultak az IMF-hez. Jól tudták ugyanis, hogy a Nemzetközi Valutaalap reformokat sürgetne és a korrupció megszüntetését vagy legalábbis enyhítését. A pénzügyminiszter, Bazil Radzsapaksza ellen több vizsgálat is folyt korrupciós és pénzmosási ügyekben, de minthogy a család tartotta kézben a politikai hatalmat, az igazságszolgáltatás nem mozdult. Annál is kevésbé, mert a 2020-as választáson tarolt a nemzeti együttműködés rendszere Srí Lankán. Gotabaja Radzsapaksza elnök mellett Mahinda Radzsapaksza lett a kormányfő, Basil a pénzügyminiszter. A család fiatalabb nemzedéke is bekerült a kormányba: a trónörökös, a miniszterelnök fia is miniszteri tárcát kapott.
A munkamegosztás az volt, hogy a két öreg, az államfő és a miniszterelnök reprezentálta a család hatalmát míg Bazil, a pénzügyminiszter kormányzott. A trónörökös pedig készülődött a hatalomátvételre. Srí Lanka pénzügyeivel tulajdonképp senki sem törődött, mindenki a hatalmi harcra koncentrált a Radzsapaksza családban.
Hiába küldtek figyelmeztető jeleket a nemzeti bank szakértői, a pénzügyminiszter leintette őket mondván a helyzet kitűnő, mert ő tartja kezében az ügyeket. Közben közgazdasági analfabéta volt - mesélik bírálói.
Végjáték
Amint kiderült , hogy Srí Lanka fizetésképtelen, megkezdődtek a tüntetések. A Radzsapaksza család megdöbbent: miért minket bírálnak? Aztán egymást okolták a kudarcért. Végül az elnök, aki kemény katona ember volt és nem vett részt a korrupciós ügyekben, minden családtagot lemondásra szólított fel. Ez meg is történt , de már túlságosan későn. Srí Lankának az IMF-hez kellett fordulnia.
Gotabaja Radzsapaksza elnöknek végül is le kellett mondania. A parlament előtt a törvényjavaslat, amely korlátozná utódja hatalmát. A Radzsapaksza-dinasztia jövője pedig enyhén szólva bizonytalan, sokan követelik a felelősségre vonásukat a csőd miatt.
Srí Lanka jó ismerői azonban egyáltalán nem írják le a bukott dinasztiát, amely hosszú távra játszik. A Fülöp-szigetekre mutogatnak, ahol visszatért a bukott diktátor, Marcos fia. Mindez persze nem oldja meg Srí Lanka pénzügyi csődjét, de a sziget politikai életét csaknem húsz éve irányító dinasztiát ez nem izgatja túlságosan.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.