Május után júniusban is nagyobb volt a pénzromlás a becsültnél, 24 éves rekordokat döntöget az infláció.
78,62 százalék volt a júniusi inflációs adat Törökországban: a növekedést május után múlt hónapban is alábecsülték, továbbra is 24 éves rekordokat döntöget a pénzromlás mértéke – írja a BBC. A mostani inflációs hullám leginkább a szállítást sújtja (itt 123 százalékos az egy évvel ezelőttihez képesti növekedés), de az étel- és italárak (94 százalék) és a háztartási eszközök és bútorok árai (81 százalék) egyaránt elszálltak.
A lap azt írja, a mostani hullám Recep Tayyip Erdogan tavalyi gazdasági beavatkozása óta tart: az elnök „minden rossz apja és anyjaként” aposztrofálta a magas kamatokat, és azok csökkentésével akarta csökkenteni a gazdasági válságot. Az unortodox politika (más országokban, köztük Magyarországon is alapkamatemeléssel küzdenek az infláció ellen) következtében a török líra elértéktelenedett, megdrágítva az ország importját.
Az infláció és a líra közel 50 százalékos értékvesztése egyedül a Törökországba nyaralni indulóknak kedvez, miközben a belföldi utazók egy része már csak részletfizetéssel tud elmenni vakációzni. Egy török szállásadó viszont elmondta a BBC-nek: helyzetüket nehezíti, hogy békeidőben a nyaralók 50 százaléka Ukrajnából és Oroszországból érkezik.
A török infláció egyébként 1998 szeptemberében volt a csúcson, ekkor 80 százalékot ért el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.