A forgalmazók a növekvő költségeik mellett már eddig is fizettek pluszterheket: számításaik szerint 2010-től kezdve összességében már mintegy 900 milliárd forintnyi extra bevételhez juttatták a költségvetést.
Elhibázottnak és veszélyesnek tartja az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM), hogy a kormány a gyógyszerforgalmazókra is kiveti az extraprofitadót. A szervezet – mely 26 gyógyszeripari vállalat tömörít Magyarországon – közleményében azt írta: a rájuk rótt kötelezettségeket felelősen vállalják, de a forint árfolyamának folyamatos gyengülése, a pandémia, majd az ukrán háború már eddig is súlyosan veszélyeztette a biztonságos hozzáférést számos modern gyógyszeres terápiához. Ráadásul
ezt most tovább tetézi a különadó aránytalan és nagymértékű emelése, aminek beláthatatlan következményei lehetnek.
Úgy vélik, hogy a helyzet kiegyensúlyozásához a gyógyszerekhez való hozzáférés kiszámíthatóságát megerősítő, azonnali, érdemi és támogató intézkedésekre van szükség. Ennek érdekében a szakmai párbeszéd megindítását, a gyógyszeriparral kötendő új megállapodás keretében a hozzáférés gyorsítását és kiszámíthatóságát erősítő közös intézkedési terv megvalósítását kérik az új kormánytól.
Az AIPM kitért arra is, hogy a koronavírus-járvány utáni, az ukrán konfliktus által felerősített negatív hatások alapjaiban rengették meg a gyógyszerekhez való biztonságos és kiszámítható hozzáférést. A forintárfolyam mélyrepülése csak az elmúlt négy évben közel 260 milliárd forintos veszteséget okozott a vényköteles termékeket forgalmazó cégeknek, ami számos terápia esetén már-már fenntarthatatlan piaci körülményeket teremtett. Azt írták:GKI: Nagyon nem azokat az ágazatokat adóztatja a kormány, ahol extraprofit keletkezik
A legjobb üzlet ma Magyarországon utat és vasutat építeni, de a bányászat is elég jól fial - ezek a jellemzően a NER-hez kötődő ágazatok azonban nincsenek a megadóztatott körben.
mindezek fényében érthetetlen a kabinet által bevezetett különadó ezen gyógyszerekre való kiterjesztése”.
Hozzátették, hogy a változatlan hatósági árak, a hatalmas méretű árfolyamveszteség, a folyamatosan növekvő gyártási költségek és az egyre erősödő inflációs nyomás mellett a gyógyszerforgalmazók eddig is több különböző jogcímen fizettek már különadót. Ennek összege csak tavaly 96 milliárd forintot tett ki, és 2010-től kezdve összességében már mintegy 900 milliárd forintnyi extra bevételhez juttatták a költségvetést.
Emellett a gyógyszereket érintő adókulcs 28 százalékra történő emelése megnehezíti a tízezer forintnál magasabb termelői árú készítmények hazai forgalmazását. Azaz kifejezetten az olyan, magasabb hozzáadott értékű terápiákat érinti, mint például a cukorbetegség, a daganatos megbetegedések, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a pszichiátriai betegségek, vagy akár a ritka megbetegedések kezelésére szolgáló, pótolhatatlan modern készítmények.
Összességében úgy látják, hogy a 20 milliárd forintos „extraprofitadó” több mint 80 százaléka kizárólag az innovatív gyógyszercégeket terheli, így a majd ezermilliárdos teljes hazai gyógyszerpiac negyedét érintő készítmények után kell a most bevezetett extra adó többségét befizetni – miközben ezen készítmények biztosítják a magyar betegeknek a legnagyobb egészségnyereséget.Az úgynevezett "extraprofitból" raktárakat épített a Covid elleni vakcináknak a Hungaropharma
A vállalat vezérigazgatója szerint nehéz helyzetbe hozhatja a gyógyszerkereskedő cégeket az új sarc.
Holchacker Péter, az AIPM igazgatója arra is emlékeztetett, hogy hazánkban a magyarok általánosan rossz egészségügyi állapota következtében különösen nagy jelentősége van a kiszámítható és biztonságos ellátásnak. „Bízunk abban, hogy a kormány mindennél előbbre valónak tekinti a magyar betegek érdekeit, biztonságos gyógyulását, stabil gyógyszeres ellátását” – mondta.
(Címlapképünk illusztráció.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.